Kolistin nefrotoksisitesine bağlı gelişen akut tubüler nekroza karşı reseptör etkileşimli kinaz-3 inhibitörü Dabrafenib'in koruyucu etkilerinin araştırılması
Investigation of the protective effects of Dabrafenib, receptor interacting protein kinase-3 inhibitor, against acute tubular necrosis due to colistin nephrotoxicity
  1. Tez No: 861201
  2. Yazar: FESİH AKTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKER KELLE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, selektif bir reseptör etkileşimli kinaz (RIP)3 enzim inhibitörü olan dabrafenib'in (Dab), kolistin tarafından tetiklenen nefrotoksisitede oluşan nekroptoza karşı koruyucu etkilerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: 48 adet Sprague-Dawley cinsi erkek rat altı grupta incelendi. Üç günlük intraperitoneal (IP) ilaç uygulamaları yapıldı. Kontrol grubuna günlük 1 ml serum fizyolojik, ikinci gruba ise 10 mg/kg kolistin (IP) uygulandı. Üçüncü ve dördüncü gruplar, 10 mg/kg kolistin (IP) ile birlikte sırasıyla 10 mg/kg dabrafenib (IP) ve 1,65 mg/kg nekrostatin (IP) aldı. Beşinci ve altıncı gruplar sırasıyla 10 mg/kg dabrafenib (IP) ve 1,65 mg/kg nekrostatin (IP) aldı. Üç günlük uygulama sonrası tüm grupların ratlarından anestezi altında laparotomi yapılarak böbrekler izole edildi. Sağ böbrekler, histopatolojik incelemeler, Western-Blot analizleri (RIP3, CaMKII, CypD proteinlerinin ekspresyon seviyeleri) ve malondialdehit (MDA) ölçümleri için ayrıldı. Sol böbreklerin perfüzyon basınçları ölçüldü ve ratlardan kardiyak yolla alınan kan örneklerinden serum üre ve kreatinin düzeyleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the protective effects of dabrafenib (Dab), a selective receptor-interacting kinase (RIP)3 enzyme inhibitor, against necroptosis induced by colistin-induced nephrotoxicity. Material and Method: 48 male Sprague-Dawley rats were examined in six groups. Three-day intraperitoneal (IP) drug administration was performed. The control group received 1 ml of saline daily and the second group received 10 mg/kg colistin (IP). The third and fourth groups received 10 mg/kg colistin (IP) and 10 mg/kg dabrafenib (IP) and 1.65 mg/kg necrostatin (IP), respectively. The fifth and sixth groups received 10 mg/kg dabrafenib (IP) and 1.65 mg/kg necrostatin (IP), respectively. After three days of administration, the kidneys were isolated from the rats of all groups by laparotomy under anesthesia. Right kidneys were separated for histopathologic examinations, Western-Blot analyses (expression levels of RIP3, CaMKII, CypD proteins) and malondialdehyde (MDA) measurements. Perfusion pressures of the left kidneys were measured and serum urea and creatinine levels were determined from blood samples obtained from rats via cardiac access.