Suriyeli yaşlı göçmenlerin sosyal dışlanma deneyimleri
Social exclusion experiences of old Syrian immigrants
  1. Tez No: 861206
  2. Yazar: SENANUR ELMALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMMÜGÜLSÜM AYSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı Türkiye'ye göç eden geçici koruma statüsündeki 55 yaş üstü Suriyeli yaşlı bireylerin sosyal dışlanma deneyimlerini analiz ederek; yaşlılık, göç ve sosyal dışlanmanın dezavantajlarıyla yaşanan sorunları saptamak ve ilgili literatüre katkı sağlamaktır. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma, İstanbul'da yaşayan geçici koruma statüsündeki 55 yaş üstü 20 Suriyeli bireyle yapılmıştır. Araştırmada yarı yapılandırılmış mülakat tekniği kullanılarak, katılımcılara kartopu yöntemiyle ulaşılmıştır. Elde edilen veriler, Nvivo 14 programı kullanılarak içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir. Bulgular: Araştırmanın bulgularına göre, Suriyeli yaşlı bireylerin başlıca karşılaştığı zorluklar dil engeli, kötü muamele ve ırkçılık temellidir. Bu durum, yaşlı bireylerin yaşam kalitesini düşürmekte ve bulundukları topluluktaki sosyal hayatlarını olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Sonuç: Çalışmanın sonuçlarına göre geçici koruma statüsündeki Suriyeli yaşlı bireyler göç, yaşlılık ve sosyal dışlanma dezavantajlarının birleşmesiyle oluşan olumsuzluklara karşı daha kırılgan hale gelmişlerdir. Buna yönelik olarak yeterli uyum çalışmaları, destekleyici, koruyucu ve toplumla birleştirici politikaların planlanması gerekli görülmektedir
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study is to analyze the social exclusion experiences of elderly people over the age of 55 in temporary protection applications migrating to Turkey, to identify the problems experienced with the distribution of old age, migration and social exclusion and to offer solution suggestions.segment. Materials and Methods: This research was conducted with 20 Syrian individuals over the age of 55 residing in Istanbul under temporary protection status. The study employed a semi-structured interview technique, and participants were reached through snowball sampling. The data obtained were analyzed using the content analysis method. Results: In the findings of the study, the main challenges faced by elderly Syrian individuals are language barriers, mistreatment, and issues rooted in racism. This situation significantly diminishes the quality of life for elderly individuals and adversely affects their social lives within the community. Conclusion: According to the study results, Syrian elderly individuals under temporary protection status have become more vulnerable when the disadvantages of migration, old age, and social exclusion converge. In this situation, it is deemed necessary to plan adequate integration initiatives and develop supportive, protective, and community-building policies.