Tıp fakültesi öğrencilerinin yurt dışında çalışmasına yönelik tutum ölçeği
Medical faculty students abroad attitude scale towards work
  1. Tez No: 861242
  2. Yazar: GÜZİN HARMAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KUBİLAY ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Sağlık hizmetlerinin en temel yapı taşlarından olan hekimler kadar hekimlik mesleği adayları tıp fakültesi öğrencileri de mesleklerine başlama evresinde sağlık sistemlerine asistanlık, intörnlük, stajyer hekimlik gibi kimliklerle hekimler kadar katkı sağlamaktadırlar. Son yıllarda Türkiye'de hekimlerin göç etme ve yurt dışında çalışmak isteme eğiliminde olduğu bilinmektedir. Hekim adayları olan tıp fakültesi öğrencilerinin de böyle bir tutumu olup olmadığını tespit etmek, bu tutumu geçerli ve güvenilir şekilde ölçmek amacıyla Tıp Fakültesi Öğrencilerinin Yurt Dışında Çalışmalarına Yönelik Tutum Ölçeği geliştirilmek amaçlanmıştır. Araştırma Konya ili Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesinde eğitim gören 4-5-6. Sınıf 400 öğrencilerinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Hekim adaylarının yurt dışında çalışma konusundaki tutumlarına yönelik literatür taraması sonucunda veri toplama aracı hazırlanmıştır. 5'li likert şeklinde hazırlanan ölçek formu, kapsam geçerliği için uzman görüşleri alınarak 40 maddeye düşürülmüş ve pilot çalışması gerçekleştirilmiştir. Elde edilen verilerle ölçeğin yapı analizleri Açımlayıcı Faktör Analizi (AFA) yapılmış ve toplam varyansın %64.9'unu açıkladığı belirlenmiştir. AFA sonrası 21 madde ve 5 alt boyutta toplanmıştır. 400 tıp fakültesi öğrencisi ile yapılan çalışma sonrası Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA) yapılmıştır. Verilerin analizi için SPSS ve AMOS bilgisayar programları kullanılmıştır. Ölçeğin Güvenirlik Cronbach Alpha Katsayısı ile test edilmiş ve 0.843 bulunmuştur. Yapılan analizler neticesinde 21 madde ve 5 faktörlü (1. Beklentiler 2. Farkındalık 3. Şiddet 4. Tercih ve 5 Eğilim) Tıp Fakültesi Öğrencilerinin Yurt Dışında Çalışmalarına Yönelik Tutum Ölçeği elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Physicians, who are the basic building blocks of health services, as well as physician candidates and medical school students, contribute to the health systems as much as physicians through identities such as assistantships, interns, and trainee physicians during the start of their careers. In recent years, it has been observed that there has been an increase in the number of physicians in Turkey who want to emigrate and work abroad and who do so. It was aimed to develop the Attitude Scale for Medical Faculty Students Towards Working Abroad in order to determine whether medical faculty students, who are prospective physicians, have similar attitudes and to measure this attitude in a valid and reliable manner. The research was conducted on 4-5-6 students studying at Meram Medical Faculty of Necmettin Erbakan University in Konya. It was held with the participation of Class 400 students. A data collection tool was prepared as a result of the literature review regarding the attitudes of physician candidates about working abroad. Questions prepared in the form of 5-point Likert were determined by selecting 50 items from the created item pool. For content validity, it was reduced to 40 items by taking expert opinions and a pilot study was conducted. Exploratory Factor Analysis (EFA) was conducted to analyze the structure of the scale with the data obtained, and it was determined that it explained 64.9% of the total variance. After EFA, it was collected into 21 items and 5 subscales. Confirmatory Factor Analysis (CFA) was conducted after the study conducted with 400 medical faculty students. SPSS and AMOS computer programs were used to analyze the data. The reliability of the scale was tested with Cronbach's Alpha Coefficient and was found to be 0.843. As a result of the analyses, the Attitude Scale of Medical Faculty Students Towards Working Abroad was obtained, with 21 items and 5 factors (1. Expectations, 2. Awareness, 3. Severity, 4. Preference and 5 Tendencies).