Türkiye'de çalışan dil ve konuşma terapistlerinin tükenmişlik düzeylerinin incelenmesi
Investigation of burnout levels of speech and language therapists working in turkey
- Tez No: 861243
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EREN BALO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sağlık Kurumları Yönetimi, Psychology, Health Care Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'de çalışan Dil ve Konuşma Terapistlerinin tükenmişlik düzeylerinin belirlenmesi ve buna etki eden faktörlerin araştırılmasıdır. Bu kapsamda 138 kadın ve 29'u erkek olmak üzere toplamda 167 katılımcı tarafından doldurulan 11 maddelik Kişisel Bilgi Formu ve Maslach Tükenmişlik Ölçeği verileri analiz edilmiştir. Analiz için SPSS 22.0 istatistik programı kullanılarak; betimleyici özelliklerin belirlenmesinde frekans yüzde analizleri, ölçeğin incelenmesinde ortalama ve standart sapma istatistikleri ve değişkenlerin normal dağılıp dağılmadığını belirlemek üzere de Kurtois (Basıklık) ve Skewness (Çarpıklık) değerleri incelenmiştir. Katılımcıların ölçek düzeylerini belirleyen boyutlar arasındaki ilişkiler için Pearson korelasyon analizleri; katılımcıların betimleyici özelliklerine göre ölçek düzeyindeki farklılaşmaların incelenmesinde ise bağımsız örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve post-hoc (Tukey, LSD) analizleri kullanılmıştır. Cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, çalışılan ortam, deneyim yılı, aylık gelir düzeyi ve meslek değiştirme düşüncesinin tükenmişlik düzeyini istatistiksel olarak anlamlı düzeyde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmaya katılan Dil ve Konuşma Terapistlerinin tükenmişlik puan ortalamaları incelendiğinde Duygusal Tükenme alt ölçeğinde orta seviye tükenmişliğe sahip oldukları görülmüştür. Dil ve Konuşma Terapistlerinin tükenmişlik düzeylerine yönelik farkındalığın arttırılması ve bu durumun yaşanmaması veya daha yüksek bir noktaya gelmemesi için önlemlerin alınması önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the burnout levels of Speech and Language Therapists working in Turkey and to investigate the factors affecting this. In this context, the 11-item Personal Information Form and Maslach Burnout Inventory data filled out by a total of 167 participants, 138 women and 29 men, were analyzed. SPSS 22.0 statistical program was used for analysis; Frequency analyzes were used to determine descriptive features, mean and standard deviation statistics were used to examine the inventory, and Kurtois and Skewness values were examined to determine whether the variables were normally distributed. Pearson correlation analyzes for the relationships between the dimensions that determine the participants' scale levels; Independent sample t test, one-way analysis of variance (ANOVA) and post-hoc (Tukey, LSD) analyzes were used to examine the differences at the inventory level according to the descriptive characteristics of the participants. It was concluded that gender, age, education level, working environment, years of experience, monthly income level and the thought of changing profession affected the burnout level at a statistically significant level. When the burnout average scores of the Speech and Language Therapists participating in the study were examined, it was seen that they had medium level burnout in the Emotional Exhaustion subscale. It is important to raise awareness of the burnout levels of Speech and Language Therapists and to take precautions to prevent this situation from occurring or reaching a higher level.