Uzaktan çalışmada algılanan örgütsel destek ile işte mutluluk arasındaki ilişki
The relationship between perceived organizational support and happiness at work in remote working
- Tez No: 861260
- Danışmanlar: PROF. DR. AŞKIN KESER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Psikolojisi ve İnsan Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Uzaktan çalışma, günümüzde giderek artan bir popülerlik kazanmış ve bu durum beraberinde getirdiği değişimlerle birlikte örgütsel davranış alanının yoğun ilgisini çekmesine sebep olmuştur. Bireylerin işlerini örgüt alanı dışında gerçekleştirdiği bu çalışma pratiği, örgütlerin yapısını ve çalışma kültürünü derinlemesine dönüştürmekte ve araştırmacıları uzaktan çalışmanın çalışanlar üzerindeki etkilerini anlamaya teşvik etmektedir. Mutlu çalışan, üretken çalışandır tezi uzun yıllardır hem araştırmacılar hem de yöneticilerce önemli ölçüde kabul görmüş bir görüştür. Ve günümüzde örgütlerin mutluluk yönetimi üzerine geliştirdiği uygulamalar da bu görüşün hala geçerli olduğunun bir göstergesi sayılabilir. Örgüt tarafından çalışanların mutluluğunun önemsenmesi ve bunun çalışanlar tarafından algılanması, algılanan örgütsel destek düzeyi üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Özellikle uzaktan çalışmada, algılanan örgütsel destek, çalışma deneyiminin değerlendirilmesi noktasında çalışanlar için belirleyici bir rol üstlenebilmektedir. Bu bağlamda, bu çalışma uzaktan çalışmada algılanan örgütsel destek ile işte mutluluk arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu çalışma kapsamında, Bursa'da otomotiv sektöründe uzaktan çalışan kişiler özelinde bir araştırma yapılmıştır. Araştırmada veriler kartopu örnekleme tekniğinden faydalanılarak online anket aracılığıyla toplanmıştır. 183 katılımcı araştırmaya gönüllü olarak katılım göstermiştir. Araştırma sonucunda; uzaktan çalışmada algılanan örgütsel desteğin işte mutluluk üzerinde pozitif yönde ve anlamlı bir etkisi olduğu belirlenmiştir. Ayrıca uzaktan çalışmada algılanan örgütsel destek ile işte mutluluğun alt boyutları arasında da pozitif yönlü ve anlamlı ilişkiler olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Remote work has gained increasing popularity in today's world, drawing intense interest in the field of organizational behavior due to the associated transformative changes. The practice of individuals conducting their work outside the organizational premises deeply transforms the structure and work culture of organizations, prompting researchers to understand the effects of remote work on employees. The thesis that a happy employee is a productive employee has been widely accepted by both researchers and managers for many years. The current practices developed by organizations in the field of happiness management can be considered as an indicator that this view is still valid. The emphasis placed by the organization on the happiness of employees and its perception by the employees have a significant impact on the perceived level of organizational support. Especially in remote work, perceived organizational support can play a decisive role in evaluating the employee's work experience. In this context, this study aims to examine the relationship between perceived organizational support in remote work and happiness at work. Within the scope of this study, research was conducted specifically on individuals working remotely in the automotive sector in Bursa. Data for the research were collected through an online survey utilizing snowball sampling technique, with 183 participants voluntarily contributing to the study. The research results indicate that perceived organizational support in remote work has a positive and significant impact on happiness at work. Furthermore, positive and significant relationships were identified between perceived organizational support in remote work and the sub-dimensions of happiness at work.