İstanbul Sözleşmesi'ne yönelik kutuplaşmanın politik ideolojiler ve ahlaki temeller kuramı bağlamında incelenmesi
Investigating the polarization towards the Istanbul Convention in the context of political ideologies and moral foundations theory
  1. Tez No: 861259
  2. Yazar: MERVE TAYYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Siyasal Bilimler, Psychology, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Türkiye toplumunda farklı politik görüşteki insanlar arasında kutuplaşmaya neden olan İstanbul Sözleşmesi kadına yönelik şiddetle mücadele politikası için atılmış önemli bir adımdır. Bu konu üzerindeki kutuplaşmanın nedenlerini anlamak ve uzlaşının ne derece mümkün olabileceği konusunda çıkarımlar yapmak amacıyla bu tez çalışmasında konunun Ahlaki Temeller Kuramı ile ilişkisini içeren iki çalışma gerçekleştirilmiştir. Çalışma 1'de İstanbul Sözleşmesi ve kadına yönelik şiddet konusunda keşfedici niteliksel yöntem kullanılarak bir araştırma yürütülmüştür. Çalışmanın sonucunda muhafazakar (sağ) ve liberal/seküler (sol) politik yönelimli katılımcıların kadına yönelik şiddet konusunda ortak görüşleri olduğu fakat katılımcıların İstanbul Sözleşmesi konusunda ahlaki temeller ve politik ideolojiler literatürüyle ilişkili olarak fikir ayrılıklarına sahip oldukları betimlenmiş ve sözleşmeye yönelik haberdarlık düzeyinin önemli role sahip olduğu saptanmıştır. Çalışma 2'de İstanbul Sözleşmesi'ni farklı ahlaki çerçevelerle sunmanın politik ideolojiler etkileşiminde ve sözleşme hakkında haberdarlık düzeyi, partizanlık düzeyi ve demografik değişkenlerin kontrolünde sözleşmeye yönelik tutumu nasıl etkileyeceği araştırılmış ve hipotezleri kısmen doğrular şekilde bulgular elde edilmiştir. Politik yönelimin ve çerçeve tipinin sözleşmeyi destekleme eğilimi üzerinde anlamlı etkisi olduğu ancak ikisinin etkileşim etkisinin anlamsız olduğu saptanmıştır. Çalışmanın sonuçları için yapılan çıkarımlar tartışılmış ve ilgili politika yapıcı otoritelere ve araştırmacılara sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Istanbul Convention, which is a polarizing issue between conservative (right-wing) and liberal (left-wing) people in Turkey, is an important step in the struggle against violence against women. This thesis aims to investigate the reasons behind this polarization in the culture-wars issues and make claims about possible reconciliation. In this regard, two studies were conducted, including the relationship of Moral Foundations Theory. Study 1 is qualitative research about opinions toward the Istanbul Convention and violence against women. Results of Study 1 show that violence against women is a problem that compromise exists between liberals and conservatives, but there is a polarization toward the Istanbul Convention issue in the context of moral foundations and political ideologies literature. In addition, people's level of awareness toward the convention is crucial to this situation. Study 2 is an experimental study investigating the moral framing effect on the polarization towards the Istanbul Convention, controlling the level of partisanship, awareness toward the convention, and demographic variables. Results of Study 2 show there is partial support for the hypotheses. Political orientation and type of framing have significant effects on the level of support for the Istanbul Convention, but the interaction of these two variables is non-significant. The results were discussed for researchers and policy-making authorities.