Ultrasonik ve eddy-current tahribatsız test yöntemleri ve F-4 uçağı bakım onarımında kullanımları
Ultrasonic & eddy-current non-destructive testing and usage on F-4 aircraft maintenance
- Tez No: 84496
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ŞERİF KOMAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
ÖZET Tahribatsız test yöntemleri, malzemenin yapısal özelliklerine zarar vermeden, süreksizlikleri ve çeşitli malzeme özelliklerini belirleyen test yöntemleridir. Tahribatsız test yöntemlerini sıralarsak, gözle muayene, optik aletlerle muayene, radyografi, ultrasonik, eddy-current, manyetik parçacık ve sıvı penetran test yöntemleridir. Malzeme yüzeyindeki süreksizliklerin tespitinde, gözle muayene, optik aletlerle muayene, sıvı penetran, manyetik parçacık ve eddy-current test yöntemleri kullanılmaktadır. Radyografi ve ultrasonik test yöntemleri ise malzemenin yüzeyinde ve iç yapısında bulunan süreksizlikleri tespit etmekte kullanılırlar. Tahribatsız test yöntemleri süreksizliklerin tespit edilmesinin dışında, malzemenin sertlik, kalıntı gerilme, iletkenlik, kalınlık gibi özelliklerin belirlenmesinde kullanılmaktadırlar. Tahribatsız test yöntemleri, imalat ve kullanım aşamasındaki malzemelere uygulanabilmektedirler. Test sonucunda malzeme hasarlanmadığından kullanımı devam etmektedir. Test parçası montaj halinde ise sökülmeden kontrol işlemi yapılabilmektedir. Tahribatsız test yöntemleri genelde otomasyona uygun test işlemleridir. Bu nedenle hızlı, güvenilir ve ekonomik test işlemleri yapılabilmektedir. Test yöntemlerinin uygulanması ve sonucun değerlendirilmesinde uzman personel gerektirirler. Ultrasonik muayeneler, uçak yapılarında çoğunlukla gerilmeli korozyon çatlakları ve kritik yorulma bölgeleri ile bağlama elemanları deliklerinde oluşan çatlakları tespit için kullanılır. Çatlak şüphesi olan yerler boyuna, enine veya yüzey dalgalarından biri ve birden fazla dalga tipi kullanılarak test işlemi yapılabilir. Her teknik için kalınlıklara, kenar mesafelerine ve diğer ölçülere dikkat edilmelidir. Eddy-current yöntemi, uçak bakım onarımında, yüzey ve yüzeye yakın çatlakların tespitinde, korozyon tespitinde, malzemelerdeki deliklerde oluşabilecek hataların tespitinde ve ısı nedeniyle oluşabilecek hasarların tespitinde kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Non-destructive inspection (NDI ) methods are capable detecting the discontinuities and determining the various material properties without giving any damage to the material structure. Non-destructive inspection methods are ; inspection with eye, inspection with optical instruments, eddy-current, magnetic particle, liquid penetrant, radiography and ultrasonic. The firs five methods can be used effectively to detect the discontinuities at the surface. However, radiography and ultrasonic inspection methods, are used to detect any defect which is subsurface. Beside detecting the discontinuities, non-destructive inspection are also used to determine the hardness of the material, residual stress, conductivity and thickness. NDI methods can be applied to the elements at stage of manufacturing and service. At the end of inspection, since no destruction has been made operation of the element can be resumed. If the element to be inspected is assembled, inspection can be done without disassembling. NDI methods, in general, are suitable for automation. Therefore, fast, reliable and economic tests can be done. Application of inspection methods and evaluation of the results requires specialised personnel. Ultrasonic inspection is used commonly to detect corrosion crack with tension, critical fatigue sections and cracks on the links joint holes. The section with a suspicious of crack is inspected by using one or more longitudinal, transverse or surface waves. For every technique, thickness, distances from edges and other dimensions must be taken in to account. Eddy-current inspection method is used aircraft maintenance and repair, in detection of cracks on/close to surface, in finding corrosion, in detections of mishaps possibly occur in holes and in recognition of faults result of a high temperature changes.