Çocuklarda kalp cerrahisi sonrası verilen farklı pozisyonların yaşam bulguları ve oksijen saturasyonu üzerine etkisi
Effect of different positions given after heart surgery in children on vital signs and oxygen saturation
  1. Tez No: 861307
  2. Yazar: HANDEGÜL EVREN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA KAN ÖNTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yoğun Bakım Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırma çocuklarda kalp cerrahisi sonrası farklı pozisyonlar vermenin yaşam bulguları ve oksijen satürasyonu üzerine etkilerinin belirlenmesi amacıyla randomize kontrollü deneysel olarak gerçekleştirildi. Çalışma için klinik araştırma kayıt numarası ClinicalTrials.gov veri tabanından (NCT05393128) alındı. Araştırmanın örneklemini ilk defa konjenital kardivasküler cerrahi geçiren 1 ay - 1 yaş arasındaki bebekler (N=78) oluşturdu. Araştırmada kapsamında supine pozisyon verilenler kontrol grubunu (n=26), sağ letaral pozisyon verilenler deney 1 grubunu (n=26), sol lateral pozisyon verilenler deney 2 grubunu (n=26) oluşturdu. Bebeklerin yaşam bulguları ve oksijen saturasyonu değerleri pozisyon verilmeden hemen önce, pozisyon verildikten hemen sonra 1. dk, 1. saatinde ve 2. saatinde kaydedilerek veriler toplandı. Araştırmada yer alan bebeklerin çoğunluğunun (%64,1) erkek olduğu ve en sık (%67,9) asiyanotik kalp hastalıkları tanısı aldığı bulgulandı. Tüm gruplarda verilen farklı pozisyonlara göre kalp hızı, solunum hızı, kan basıncı ve vücut sıcaklığı ortalamaları karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktur (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a randomized controlled experiment to determine the effects of different positions on vital signs and oxygen saturation after cardiac surgery in children. The clinical trial registration number for the study was retrieved from the ClinicalTrials.gov database (NCT05393128). The sample of the study consisted of infants between the ages of 1 month and 1 year who underwent congenital cardiovascular surgery for the first time (N=78). In the study, those given supine position formed the control group (n=26), those given the right lateral position formed the experimental group 1 (n=26), and those given the left lateral position formed the experimental group 2 (n=26). Data were collected by recording the infant's vital signs and oxygen saturation values immediately before positioning and at the 1st minute, 1st hour and 2nd hour after positioning. It was found that the majority of the infants included in the study (64.1%) were boys and the most common (67.9%) were diagnosed with acyanotic heart diseases. There is no statistically significant difference when the averages of heart rate, respiratory rate, blood pressure and body temperature are compared according to the different positions given in all groups (p>0.05).