Ortaokul öğrencilerinin sosyal medya bağımlılığı ile akademik erteleme davranışı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between social media addiction and academic procrastination behavior of secondary students
  1. Tez No: 861318
  2. Yazar: İLAYDA ÖREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırma, ortaokul seviyesinde öğrenim gören öğrencilerin sosyal medya bağımlılığı ile akademik erteleme davranışlarını farklı demografik değişkenlerle irdelenmesini amaçlamaktadır. Çalışmada nicel araştırma modeli kullanılmıştır. Yapılan çalışmanın örneklemini Niğde ilindeki merkez ilçelerde Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ortaokullarda eğitim gören 515 ortaokul öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırma çerçevesinde veriler, Kişisel Bilgi Formu, Akademik Erteleme Ölçeği-AEÖ ve Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği-SMBÖ aracılığıyla toplanmıştır. Ölçekler öğrencilere uygulanmış ve veriler SPSS programı kullanılarak çözümlenmiştir. Verilerin analizinde öncelikle betimsel istatistiklerden, sonrasında araştırma sorularına uygun olan ANOVA ile bağımsız örneklem t-testinden faydalanılmıştır. SMB seviyeleriyle AED arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını anlamak için Pearson Basit Korelasyon ve yordama düzeylerini incelemek adına Çoklu Regresyon Analizleri yapılmıştır. Araştırmadaki verilerin sonuçlarına göre, ortaokulda öğrenim gören kız öğrenciler, erkek öğrencilere göre daha az SMB sahiptir. Sınıf düzeyi, anne ve baba eğitim seviyesi değişkenleri anlamlı bir farklılık oluşturmamıştır. SMB düzeylerinde üyelik durumu, kullanma süresi, kullanma sıklığı, sosyal medyada günlük ortalama geçirilen süre, İnternet'e bağlandığında harcadığı süre değişkenleri anlamlı bir farklılık oluşturmuştur. AED cinsiyet, sınıf düzeyleri, üyelik durumu, kullanma sıklığı, sosyal medyada günlük geçirilen süre, sosyal medya kullanma süreleri, İnternet'e bağlandığında harcadığı süre değişkenleri anlamlı bir farklılık oluştururken, anne ve baba eğitim durumu anlamlı bir farklılık oluşturmamıştır. SMB ile AED arasındaki sonuca göre orta düzeyde pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur. Demografik bilgiler ve SMB ile AED yordanmasına ilişkin standart çoklu regresyon analizi sonuçlarında; AED ile cinsiyet arasındaki pozitif ve düşük düzeyde bir ilişki ortaya çıkmıştır. AED ile İnternet'e bağlandığı ortalama süre arasında pozitif ve orta düzeyde bir ilişki vardır. SMB ile cinsiyet, İnternet'e bağlandığı süre arasında orta düzeyde pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur. Regresyon katsayılarının anlamlılığına ilişkin t-testi sonuçları incelendiğinde ise SMB ortalaması AED üzerinde anlamlı bir yordayıcıdır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the social media addiction and academic procrastination behaviors of secondary school students with various demographic variables. Quantitative research model was used in the study. The sample of the study consists of 515 secondary school students studying in public schools affiliated to the MNE in the central districts of Niğde city. Within the framework of the research, data were collected through Personal Information Form, Social Media Addiction Scale-SMAS and Academic Procrastination Scale-APS. The scales were applied to the students, the data were analyzed using SPSS with descriptive statistics, ANOVA, and independent t-tests. Pearson Simple Correlation and Multiple Regression Analyzes were conducted to understand whether there's a significant relationship between social media addiction levels and academic procrastination behavior levels. In the results, female students studying at secondary school have less SMA than male students. Grade level, parent's educational level variables didn't create a significant difference. SMA and membership status, duration of use, frequency of use, average daily time spent in SM, time spent while connected to the Internet variables created a significant difference. Gender, grade level, membership status, frequency of SM use, duration of use, daily time spent, and time spent Internet created a significant difference in APB, while parents' education levels didn't make a significant difference. A moderate, significant positive relationship was found between SMA and AP. In the results of standard multiple regression analysis of demographic information related to APB and SMA; there's positive and low-level relationship between APB and gender. There's a positive and moderate relationship between APB and average Internet connection time. A moderately positive, significant relationship was found between SMA and gender, Internet connection time. When the t-test results related to the significance of the regression coefficients are examined, SMA variable is a significant predictor on the APB.