Radyografik ve non-radyografik aksiyel spondiloartrit hastalarında fiziksel aktivite düzeyi, egzersiz bariyerleri ve egzersiz kompliyansını etkileyen faktörlerin karşılaştırılması
Comparison of factors affecting physical activity level, exercise barriers and exercise compliance in radiographic and non-radiographic axial spondyloarthritis patients
  1. Tez No: 861319
  2. Yazar: SERPİL DEMİRULUS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE KILIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Romatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Amaç: Radyografik Aksiyel Spondiloartrit (R-AksSpA) ve Non-Radyografik Aksiyel Spondiloartrit (Nr-AksSpA) hastalarında fiziksel aktivite (FA) düzeyi, egzersiz engelleri ve egzersiz kompliyansını etkileyen faktörlerin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Bu çalışmaya ASAS AksSpA sınıflandırma kriterlerini karşılayan AksSpA hastaları ile sağlıklı gönüllüler yazılı onamları alınarak dahil edildi. Katılımcılarda FA düzeyi, Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi-Kısa Form; uyku kalitesi, Pittsburg Uyku Anketi; yorgunluk şiddeti, Yorgunluk Şiddet Ölçeği; nöropatik ağrı, 4 Soru Nöropatik Ağrı Anketi; egzersize bakış açısı ve egzersiz tercihleri, Egzersizin Yararları ve Engelleri Ölçeği ve Kişiselleştirilmiş Egzersiz Anketi'nden uyarlanan sorular ile değerlendirilirken hastalar ek olarak Bath Ankylosing Spondylitis Disease Activity Index, Ankylosing Spondylitis Disease Activity Score with C-reactive protein, Bath Ankylosing Spondylitis Functional Index, ASAS Sağlık İndeksi, Health Assessment Questionare-SpA, Vizüel Analog Skala Ağrı Skoru, Bath Ankylosing Spondylitis Patient Global Score, Doktor Global Değerlendirmesi, Bath Ankylosing Spondylitis Metrology Index, Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği, Ankilozan Spondilit Yaşam Kalitesi Anketi, Kısa Form-36, Fibromiyalji Sendromu Hızlı Tarama Testi ve Tampa Kinezyofobi Ölçeği kullanılarak değerlendirildi. Ek olarak, cihaz kullanılarak veri toplanmasına yazılı onam veren AksSpA hastaları ve sağlıklı gönüllülerde beş ardışık gün akselerometre cihazı (Actiwatch 2) kullanılarak elde edilen veriler değerlendirildi. Bulgular: AksSpA grubunda düşük FA kategorisinde olma sıklığı, sağlıklı kontrol grubuna göre daha yüksekti (p=0,002). Sağlıklı kontrol grubunda yüksek FA kategorisinde olma sıklığı AksSpA grubuna göre daha yüksekti (p=0,027).
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to compare factors affecting physical activity (PA) level, exercise barriers and exercise compliance in patients with Radiographic Axial Spondyloarthritis (R-AxSpA) and Non-Radiographic Axial Spondyloarthritis (Nr-AxSpA). Materials and Methods: AxSpA patients who met the ASAS AxSpA classification criteria and healthy volunteers were included in this study. Participants' PA level, sleep quality, fatigue severity, neuropathic pain, perspective on exercise and exercise preferences were evaluated using the International Physical Activity Questionnare Short Form, Pittsburgh Sleep Quality Index, Fatigue Severity Scale, Exercise Barriers and Benefits Scale and questions from the Personalized Exercise Questionnare, respectively. Patients were additionally evaluated using the Bath Ankylosing Spondylitis Disease Activity Index, Ankylosing Spondylitis Disease Activity Score with C-reactive protein, Bath Ankylosing Spondylitis Functional Index, ASAS Health Index, Health Assessment Questionare-SpA, Visual Analog Scale Pain Score, Bath Ankylosing Spondylitis Patient Global Score, Physician Global Assessment, Bath Ankylosing Spondylitis Metrology Index, Hospital Anxiety and Depression Scale, Ankylosing Spondylitis Quality of Life Questionnaire, Short Form-36, Fibromyalgia Syndrome Rapid Screening Test and Tampa Kinesiophobia Scale. In addition, data obtained using the accelerometer device (Actiwatch 2) for five consecutive days in AxSpA patients and healthy volunteers who gave written consent to data collection using the device were evaluated. Results: The frequency of being in the low PA category was higher in the AxSpA group than in the healthy control group (p = 0.002). The frequency of being in the high FA category was higher in the healthy control group than in the AxSpA group (p = 0.027).