Ortaokul öğrencilerinde akademik erteleme eğiliminin internet bağımlılığı ve şiddet ile ilşkisi
The relationship of academic progression tendencies in secondary school students with internet addiction and violence
  1. Tez No: 899810
  2. Yazar: EMİNE TÜRKADI GERVAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE KADIOĞLU ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu araştırmanın ulaşmak istediği temel amaç ortaokul öğrencilerinde akademik erteleme eğiliminin internet bağımlılığı ve şiddet ile ilişkisini incelemektir. Ayrıca bu kavramların bazı demografik özelliklere göre değişiklik gösterip göstermediğinin araştırılması da bu çalışmanın amaçlarındandır. Bu araştırmanın çalışma grubunu 2021-2022 eğitim öğretim yılında İstanbul'un Göztepe ilçesinde bulunan iki farklı ortaokulda 5., 6., 7 ve 8. sınıflarda öğrenim görmekte olan 356 kız ve 286 erkek olmak üzere toplamda 642 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın amacına hizmet edecek şekilde nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, ortaokul öğrencilerinin şiddet eğilimlerini incelemek için on maddelik Ergenler İçin Şiddete Yönelik Tutum Ölçeği (Çetin, 2011), internet bağımlılıklarını incelemek için dokuz maddelik Ergenler İçin İnternet Bağımlılığı Ölçeği (Taş, 2019), akademik erteleme eğilimini incelemek için on dokuz maddelik Ortaokul Öğrencilerinin Akademik Erteleme Davranışları Ölçeği (Ocak ve Karataş, 2019) ve katılımcıları tanımak adına araştırmacının oluşturduğu kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Ortaokul öğrencilerinin akademik erteleme davranışı ölçeği, ergenler için internet bağımlılığı ölçeği ve şiddete yönelik tutum ölçeğinden aldıkları puanların; yaşına, sınıfına, akademik açıdan kendilerini değerlendirmelerine, sosyal medya hesap sayısı değişkenine göre anlamlı farklılık olup olmadığı tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ile incelenmiştir. Gruplar arasında farklılık olduğunda hangi gruplar arasında farklılaşma olduğunu belirlemek için post hoc karşılaştırmaları kullanıldı. İnternet bağımlılığı, şiddet ve akademik erteleme eğilimleri arasındaki ilişkiyi belirlemek için Pearson Çarpım Moment Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda ortaokul öğrencilerinde akademik erteleme eğiliminin internet bağımlılığı ve şiddet ile ilişkisi alt boyutu arasında anlamlı ve ters yönde ilişki bulunmuştur. Öğrencilerin internet bağımlılıklarının şiddete yönelik tutumlarını ve akademik erteleme eğilimlerini anlamlı şekilde yordadığı görülmektedir. Akademik erteleme eğiliminin yaş, cinsiyet, sınıf düzeyi, akademik açıdan kendini değerlendirme ve sadece sanal dünyada tanıştığı gerçekte tanışmadığı arkadaşı olan öğrenciler ve sahip olunan sosyal medya hesabı ile arasında anlamlı farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. İnternet bağımlılığının yaş, sınıf düzeyi, sadece sanal dünyada tanıştığı gerçekte tanışmadığı arkadaşı olan öğrenciler ile arasında anlamlı bir fark bulunurken cinsiyet akademik açıdan kendini değerlendirme ve sosyal medya hesabı sayısına göre anlamlı bir fark bulunamamıştır. Şiddete yönelik tutumun akademik açıdan kendini değerlendirme ve sadece sanal dünyada tanıştığı gerçekte tanışmadığı arkadaşı olan öğrenciler ve sahip olunan sosyal medya hesabı sayısı ile arasında anlamlı farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonuçları farklı değişkenlere ve değişken aralıklarına sahip diğer bulgular değerlendirilerek tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to examine the relationship between academic procrastination and internet addiction and violence in secondary school students. In addition, it is one of the aims of this study to investigate whether these concepts vary according to some demographic characteristics. The study group of this research consists of a total of 642 students, 356 girls and 286 boys, studying in the 5th, 6th, 7th and 8th grades in two different secondary schools in Göztepe district of Istanbul in the 2021-2022 academic year. Quantitative research method was used to serve the purpose of the research. As a data collection tool in the research, a ten-item violence attitude scale for adolescents was used to examine the violence tendencies of secondary school students (Çetin, 2011), Internet Addiction Scale for Adolescents with nine items to examine internet addictions (Taş, 2019), Middle School Students' Academic Procrastination Behaviors Scale with nineteen items to examine academic procrastination (Ocak ve Karataş, 2019) and the personal information form created by the researcher was used. According to the scores They get from the Secondary school students' academic procrastination behavior scale, internet addiction scale for adolescents and attitudes towards violence scale; It was determined by one-way analysis of variance (ANOVA) whether it differs according to age, class, academic self-evaluation, number of social media accounts. When there was a difference between groups, the post hoc comparison test was used to determine between which groups there was variation. An independent group t-test was used to determine whether it differed by gender, not actually meeting, only virtual friends. Pearson Product Moment Correlation Analysis was used to determine the relationship between internet addiction, violence and academic procrastination tendencies. As a result of the research, a significant and inverse relationship was found between the sub-dimension of the academic procrastination tendency in secondary school students with internet addiction and violence. It is seen that students' internet addiction significantly predicts their attitudes towards violence and academic procrastination tendencies. It was concluded that the tendency of academic procrastination differs significantly between age, gender, grade level, academic self-evaluation, mother's parenting attitude, students who only meet in the virtual world and have no real friends and social media accounts. While there was a significant difference between internet addiction's age, class level, and students who only met in the virtual world and had no real friends, gender was academically self-assessed, no significant difference was found according to the mother's parenting attitude and the number of social media accounts. It has been concluded that the attitude towards violence differs significantly between academic self-evaluation, mother's parental attitude, students who only meet in the virtual world and have no real friends, and the number of social media accounts owned. The research results are discussed by evaluating other findings with different variables and variable ranges.