Aile hekimliği polikliniğine başvuran hastalarda kardiyovasküler riskin gece yeme sendromu, uyku kalitesi, antropometrik ve sosyodemografik özellikler ile ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship between cardiovascular risk and night eating syndrome, sleep quality, anthropometric, and sociodemographic characteristics in patients applying to the family medicine outpatient clinic
- Tez No: 861333
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL ÖZKAYA, DR. SİBEL BAKTIR ALTUNTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Kardiyovasküler (KV) hastalıklar tüm dünyada en önde gelen ölüm nedenidir. KV hastalıkların gelişiminde en önemli davranışsal risk faktörleri sağlıksız beslenme, fiziksel inaktivite, tütün kullanımı ve yüksek düzeyde alkol kullanımıdır. Davranışsal ve değiştirilebilir risk faktörlerinin düzeltilmesi KV hastalık riskini azaltabilir. Bu bağlamda bireylerin KV riskini artırabilecek diğer davranışsal faktörlerin ortaya konması, risk yönetiminde önemli olabilir. Çalışmamızda 40-70 yaş aralığındaki katılımcılarda gece yeme sendromu, uyku kalitesi, sosyodemografik özellikler ve antropometrik parametrelerin kardiyovasküler hastalık riski üzerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 1 Ağustos- 1 Ekim 2022 tarihleri arasında Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran dahil edilme kriterlerini karşılayan 137 kişi katılmıştır. Katılımcıların antropometrik parametreleri ölçülerek kaydedilmiştir. Ayrıca 47 soruluk sosyodemografik bilgileri, uyku kalitesi ölçeğini, gece yeme davranışını ölçen bir anket uygulanmıştır. Katılımcıların SCORE-2 vasıtası ile kardiyovasküler riski belirlenmiştir. Gece yeme sendromu için gece yeme anketi (GYA), uyku kalitesini belirlemek için Pittsburgh uyku kalitesi indeksi (PUKİ) kullanılmıştır. Elde edilen veriler istatistiksel analize tabi tutulmuştur, p0.05). KVH riski ile PUKİ toplam puanı ve alt boyutları arasında anlamlı ilişki bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: Cardiovascular (CV) diseases are the leading cause of death worldwide. The most significant behavioral risk factors in the development of CV diseases are unhealthy eating, physical inactivity, tobacco use, and high alcohol consumption. Correcting behavioral and modifiable risk factors can reduce the risk of CV diseases. In this context, identifying other behavioral factors that may increase individuals CV risk can be crucial for risk management. Our study aimed to investigate the impact of night eating syndrome, sleep quality, sociodemographic characteristics, and anthropometric parameters on cardiovascular disease risk in participants aged 40-70. Materials and Method: A total of 137 individuals who met the inclusion criteria and applied to the Başakşehir Çam and Sakura City Hospital Family Medicine Outpatient Clinic between August 1 and October 1, 2022, participated in our study. Anthropometric parameters of the participants were measured and recorded. Additionally, a 47-question survey covering sociodemographic information, sleep quality scale, and a questionnaire assessing night eating behavior were administered. Cardiovascular risk was determined using SCORE-2. The night eating questionnaire (NEQ) and the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) were used for night eating syndrome and sleep quality, respectively. The obtained data were subjected to statistical analysis, and p0.05). Similarly, no significant relationship was found between CV risk and PSQI total score and subscales (p>0.05).