Meleis'in geçiş kuramı'na temellendirilen hemşirelik bakımının primipar kadınların annelik rol performansı ve ebeveyn öz yeterliklerine etkisi
The effect of nursing care based on meleis's transition theory on the maternal role performance and parental self-efficacy of primiparous women
- Tez No: 861345
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP TOPATAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Amaç: Bu araştırma Meleis'in Geçiş Kuramı'na temellendirilen hemşirelik bakımının primipar kadınların annelik rol performansı ve ebeveyn öz yeterliklerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Bu araştırma randomize kontrollü deneysel tipte yürütülmüştür. Deney grubunda Meleis'in Geçiş Kuramı'na temellendirilen hemşirelik bakımının uygulandığı bu araştırma 49'u deney ve 50'si kontrol grubunda olmak üzere 99 primipar kadın ile tamamlanmıştır. Deney grubuna uygulanan hemşirelik bakımı 28.-32. gebelik haftasından başlayarak doğum sonu 4. aya kadar devam eden, doğum öncesi 4 ve doğum sonrası 4 olmak üzere 8 eğitim oturumu ve danışmanlıktan oluşmaktadır. Veriler Kişisel Bilgi Formu, Doğum Öncesi Annelik Beklentileri Ölçeği, Edinburgh Depresyon Ölçeği, Hemşirenin Varlığı Algıları Ölçeği, Yeni Bir Bebeğin Ebeveyni Olmak Ölçeği ve Ebeveyn Öz Yeterlik Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde t testi, ki-kare testi, Mann-Whitney U testi, regresyon analizi gibi analiz yöntemleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine effect of nursing care based on Meleis' Transition Theory on the maternal role performance and parental self-efficacy of primiparous women. Materials and Methods: This study was conducted as a randomized controlled experimental type. This research, in which nursing care based on Meleis's Transition Theory was applied in the experimental group, was completed with 99 primiparous women, 49 in the experimental group and 50 in the control group. Nursing care applied to the experimental group was carried out between 28th and 32nd. It consists of 8 training sessions and counseling, 4 before birth and 4 after birth, starting from the week of pregnancy and continuing until the 4th month after birth. Data were collected using the Personal Information Form, Prenatal Maternity Expectations Scale, Edinburgh Depression Scale, Nurse's Presence Perceptions Scale, Being the Parent of a New Baby Scale and Parental Self-Efficacy Scale. Analysis methods such as t test, chi-square test, Mann-Whitney U test and regression analysis were used to analyze the data.