Baba-preterm yenidoğan bağlanma modelinin geliştirilmesi
Development of a father-preterm newborn bonding model
  1. Tez No: 879581
  2. Yazar: UĞUR GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE EFE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Amaç: Bu tez projesinin amacı, Baba-Preterm Yenidoğan Bağlanma Modeli'nin geliştirilmesidir. Yöntem: Bu tez projesinde, iki aşamalı uygulama yapılmıştır. Birinci aşamasında, Bowlby'nin Bağlanma (attachment) Kuramı, Klaus ve Kennell'in bağlanma kavramı (bonding), güncel rehberler ve detaylı literatür taraması sonucunda elde edilen bilgilerin sentezlenmesi ile kavramsal çerçevesi oluşturulmuştur. İkinci aşamada ise, karma yöntem araştırması yapılmış ve elde edilen bulgular doğrultusunda modelin son hali verilmiştir. Karma yöntem araştırmasının örneklemini preterm yenidoğanların babaları oluşturmuştur. Araştırmanın nicel kısmı, Clinical Trials'a kaydedilmiştir (NCT06186453). Karma yöntem araştırmasında iç içe geçmiş karma deseni kullanılmıştır. Model geliştirme sürecinde Meleis'in teori-araştırma-teori yaklaşımı benimsenmiştir. Tez projesi 08.03.2023-17.07.2024 tarihleri arasında yürütülmüştür. Bulgular: Baba-preterm yenidoğan bağlanmasını geliştirmek amacıyla yapılan karma yöntem araştırmasında, Baba-Preterm Yenidoğan Bağlanma Programı'nın doğum sonu babalık davranışlarını geliştirdiği, babaların yenidoğan yoğun bakım ünitesi destek gereksinimlerini azaltığı, stres düzeylerini azalttığı ve yenidoğanların stres düzeylerini azalttığı tespit edilmiştir. Nitel çalışma bulgularında ise, beş tema (hassas dönemde baba-preterm yenidoğan bağlanması, babanın bebeğine yönelik bilişsel farkındalığı, babanın bebeğine yönelik davranışsal farkındalığı, babanın Baba-Preterm Yenidoğan Bağlanma Programı deneyimlerine yönelik duyguları ve Baba-Preterm Yenidoğan Bağlanma Programı'na yönelik önerileri) belirlenmiştir. Karma yöntem araştırmasından elde edilen bulgular doğrultusunda Baba-Preterm Yenidoğan Bağlanma Modeli oluşturulmuştur. Sonuç: Yenidoğan yoğun bakım hemşirelerinin baba-preterm yenidoğan arasındaki bağlanmayı geliştirmeye yönelik kullanabilecekleri Baba-Preterm Yenidoğan Bağlanma Modeli oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this thesis project is to develop the Father-Preterm Newborn Bonding Model. Method: This thesis project comprises a two-stage application. In the initial phase, the conceptual framework was developed through the synthesis of data derived from Bowlby's Attachment Theory, Klaus and Kennell's (1992) concept of bonding, current clinical guidelines, and a comprehensive literature review. In the second stage, a mixed-methods research study was conducted, and the model was finalised in accordance with the findings obtained. The sample for the mixed-methods study was composed of fathers of preterm newborns. The quantitative component of the study was registered with Clinical Trials (NCT06186453). The mixed method research employed an embedded mixed design. Meleis' theory-research-theory approach was adopted in the model development process. The thesis project was conducted between 08.03.2023-17.07.2024. Results: In a mixed-method study conducted to improve father-preterm newborn bonding, it was found that the Father-Preterm Newborn Bonding Program improved postnatal fathering behaviours, reduced fathers' neonatal intensive care unit support needs, reduced stress levels and reduced stress levels of newborns. In the qualitative study findings, five themes (father-preterm newborn attachment during the sensitive period, father's cognitive awareness towards his baby, father's behavioral awareness towards his baby, father's feelings towards Father-Preterm Newborn Bonding Program experiences, and father's suggestions for the Father-Preterm Newborn Bonding Program) were identified. In line with the findings obtained from the mixed methods research, the Father-Preterm Newborn Bonding Model was developed. Conclusion: A Father-Preterm Newborn Bonding Model has been created that neonatal intensive care nurses can use to improve the attachment between the father and the preterm newborn.