Primer infertilite tanısı alan kadınların damgalanma algısı ile yaşam kaliteleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between perception of stigma and quality of life of women diagnosed with primary infertility
- Tez No: 861353
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURCAN KIRCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Bu araştırma primer infertilite tanısı alan kadınların damgalanma algısı ile yaşam kaliteleri arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapıldı. Yöntem: Araştırma Nisan-Kasım 2023 tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Tüp Bebek Merkezi'nde yapıldı. Araştırmanın evrenini 314 primer infertil kadın oluşturdu. Kişisel bilgi formu, Doğurganlık Sorunu Yaşayan Kişiler İçin Hayat Kalitesi Ölçeği ve İnfertilite Damgalanma Ölçeği veri toplama aracı olarak kullanıldı. Veriler yüz yüze görüşme yöntemi ile toplandı. Araştırma sonucunda elde edilen verilerin analizinde Kolmogorov-Smirnow testi, Bağımsız Gruplar arası t testi, Varyans Analizi, Pearson korelasyon analizi, yapılarak adımsal regresyon testi kullanıldı. Bulgular: Çalışmada doğurganlık sorunu yaşayan kişiler için yaşam kalitesi ölçeği puan ortalaması 119.86±20.47 bulundu. Araştırmada kadınların en çok etkilendiği yaşam kalitesi alt ölçeği ilişkisel alt boyut olup, ilişkisel alt boyut puan ortalaması 24.45±4.13 olarak hesaplandı. İnfertilite damgalanma ölçeği puan ortalamasın ise 48.70±22.66 olarak hesaplandı. Araştırmada kadınların en çok etkilendikleri İDÖ alt ölçeği toplumsal damgalanma olup, toplumsal damgalanma puan ortalaması 15.27±8.12 olarak bulundu. Doğurganlık sorunu yaşayan kişiler için yaşam kalitesi ölçeği ile infertil damgalanma ölçeği arasında orta düzeyde negatif yönlü anlamlı ilişki bulundu. Sonuç: Yapılan bu çalışmada primer infertilite tanısı almış kadınların, yüksek düzeyde yaşam kalitesine sahip olduğu ve buna bağlıda algıladıkları damgalanma düzeylerinin düşük olduğu saptandı. Kadınların en çok toplumsal damgalanmaya maruz kaldığı bulundu. Daha büyük örneklem grubu ile infertilite tanısı alan kadınların yaşam kalitesi ve damgalanma düzeyleri ile ilgili farklı bölgelerde araştırmalar yapılması önerildi.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to determine the relationship between stigmatization perception and quality of life of women diagnosed with primary infertility. Method: The research was conducted between April and November 2023 at Akdeniz University Hospital in Vitro Fertilization Center. The population of the study consisted of 314 primary infertile women. Personal information form, Quality of Life Scale for People with Fertility Problems and Infertility Stigma Scale were used as data collection tools. Data were collected by face-to-face interview method. Kolmogorov-Smirnow test, Independent Groups t test, Analysis of Variance (F test), Pearson correlation analysis, and Stepwise Regression test were used to analyze the data obtained as a result of the research Results: In the study, the mean score of the quality of life scale for people with fertility problems was 119.86±20.47. The quality of life subscale most affected by women was the relational subscale and the mean score of the relational subscale was calculated as 24.45±4.13. The mean score of infertility stigmatization scale was calculated as 48.70±22.66. Social stigmatization was the most affected subscale of the ISS and the mean score of social stigmatization was found to be 15.27±8.12. There was a significant moderate negative correlation between the quality of life scale for people with fertility problems and the infertile stigma scale (r=-0.28870, p=0.0001). Conclusion: It was found that women diagnosed with primary infertility had a high level of quality of life and accordingly perceived low levels of stigmatization. It has been found that women are most exposed to social stigma. It was recommended to conduct research in different regions on the quality of life and stigma levels of women diagnosed with infertility with a larger sample group.