Helichrysum arenarium, Mentha rotundifolia ve Origanum majorana bitkilerinden antiaging ürün geliştirilmesi, optimizasyonu ve aktivite analizleri
Antiaging product development, optimization and activity analysis from Helichrysum arenarium, Mentha rotundifolia, and Origanum majorana
  1. Tez No: 861354
  2. Yazar: DİREN ERGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHFUZ ELMASTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fitoterapi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fitoterapi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Amaç: Bu çalışma O. majorana (OM), M. rotundifolia (MR) ve H. arenarium subsp. aucheri'nin (HR) cilt üzerindeki yaşlanma karşıtı etkinliğini belirlemek ve bu bitkilerden antiaging ürün geliştirmek için planlandı. Bu amaçla bitkilerin antitirozinaz, anti elastaz, kolajenaz, hyaluronidaz, fotokoruyucu ve antioksidan aktivite potansiyelleri araştırıldı. Gereç ve Yöntem: Farklı polariteki çözücülerle hazırlanan ekstrelerin antioksidan etkinlikleri DPPH•, CUPRAC, FRAP ve TOAC yöntemleri ile belirlendi. Etanol ekstreleri kullanılarak emüljel formülasyonu tasarlandı. Ekstrelerin ve emüljellerin yaşlanma karşıtı etkinliklerini belirlemek için bitkilerin antitirozinaz, anti elastaz, kolajenaz, hyaluronidaz, fotokoruyucu etkinlikleri değerlendirildi. Ekstrelerin ve emüljellerin fenolik içeriği HPLC-DAD ile aydınlatıldı. Bulgular: OM ve MR ekstrelerinin ana bileşeni rosmarinik asit olarak saptanırken, HA ekstresinin ana bileşeni apigenin-7-glukozit olarak saptandı. Emüljellerin kantatif fenolik bileşik analizide ekstrelerle uyumlu bulundu. Kolajenaz ve hyaluronidaz inhibisyon etkinlik sonucuna göre en yüksek etkinlik MR'de saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was designed to determine the anti-aging effectiveness of O. majorana (OM), M. rotundifolia (OR), and H. arenarium subsp. aucheri (HA) on skin and to develop anti-aging products from these plants. For this purpose antityrosinase, anti elastase, anticollagenase, antihyaluronidase, photoprotective as well as antioxidant activity potential were studied. Materials and Methods: Antioxidant activities of extracts that prepared using solvents of different polarities were determined by DPPH•, CUPRAC, FRAP and TOAC methods. Emulgel formulation was designed using ethanol extracts. To determine the anti-aging activities of extracts and emulgels, the antityrosinase, anti-elastase, anti-collagenase, anti-hyaluronidase and photoprotective activities were evaluated. The phenolic content of extracts and emulgels was identified by HPLC-DAD. Results: While the main component of OM and MR extracts was detected as rosmarinic acid, the main component of HA extract was determined as apigenin-7-glucoside. Quantitative phenolic compound analysis of the emulgels was also found to be compatible with the extracts. According to the collagenase and hyaluronidase inhibition efficiency results, the highest efficiency was detected in MR.