Pediatrik hastalarda zor laringoskopinin ultrasonografi iledeğerlendirilmesi
Evaluation of difficult laryngoscopy with ultrasonography inpediatric patients
- Tez No: 861355
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA ŞANAL BAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmamızda pediatrik hastalarda havayolu yapılarını preoperatif ultrason ile değerlendirerek zor laringoskopiyi önceden tespit etmeyi amaçladık. Etik kurul izninin alınmasını takiben prospektif olarak yapılmasını planladığımız çalışmamıza supin ve nötral baş pozisyonda Amerikan Anesteziyoloji Derneği (ASA) sınıflaması I-II, 2-8 yaş arası 121 hasta dahil edildi. Premedikasyon uygulanan hastalar ameliyathanede preoperatif hazırlık odasına alınarak monitörize edildikten sonra ultrasonografi ile hyoid kemik-cilt mesafesi (DSHB), epiglot-cilt mesafesi (DSE), anterior komissür-cilt mesafesi (DSAC) ve DSAC/DSE oranı ölçüleri kaydedildi. Ameliyathane odasında standart monitörize edildikten sonra anestezi indüksiyonu yapılan hastalar roküronyum uygulaması sonrası ultrasonografi ölçüm değerlerini bilmeyen deneyimli bir anestezist tarafından direk laringoskopi yapıldı. Laringoskopi esnasında glottik görünüm Modifiye Cormack-Lehane (CM) skorlamasına göre değerlendirildi. CM skalası 1, 2a ve 2b ise kolay laringoskopi grubu, CM skalası 3-4 ise zor laringoskopi grubu olarak değerlendirildi. Bulgularda demografik veriler arasında fark olmayan gruplarda modifiye mallampati değerleri açısından anlamlı farklılık bulundu. Ultrason ölçümleri (DSAC,DSHB,DSE) ve DSAC/DSE oranı açısından zor-kolay laringoskopi grupları arasında anlamlı farklılık bulunmadı. Sonuç olarak, pediatrik popülasyonda boyun anterior doku ultrasonografik ölçümleri (DSAC, DSHB, DSE) ve DSAC/DSE oranı ile zor entübasyon önceden tahmin edilemeyebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, our aim was to preoperatively assess airway structures in pediatric patients using ultrasound and to identify difficult laryngoscopy in advance. Following the receipt of ethical committee approval, our prospective study included 121 patients aged 2-8 years in the supine and neutral head position, classified as American Society of Anesthesiologists (ASA) I-II. Patients who received premedication were taken to the preoperative preparation room in the operating theatre and monitored. Ultrasonography was then used to record measurements of hyoid bone- skin distance (DSHB), epiglottis-skin distance (DSE), anterior commissure-skin distance (DSAC), and the DSAC/DSE ratio. After being taken to the operating room and standard monitoring, patients underwent anesthesia induction. After the administration of rocuronium, a direct laryngoscopy was performed by an experienced anesthetist unaware of the ultrasonography measurement values. During laryngoscopy, the glottic view was assessed and recorded according to the Modified Cormack-Lehane (CM) scoring. CM scores of 1, 2a, and 2b were categorized as easy laryngoscopy, while CM scores of 3-4 were considered difficult laryngoscopy. The findings showed significant differences in modified Mallampati scores among groups with no demographic differences. However, no significant difference was found between the difficult and easy laryngoscopy groups in terms of ultrasound measurements (DSAC, DSHB, DSE) and the DSAC/DSE ratio. In conclusion, in the pediatric population, difficult intubation may not be predictable in advance using neck anterior tissue ultrasonographic measurements (DSAC, DSHB, DSE) and the DSAC/DSE ratio.