Yetişkin böbrek nakli alıcılarında üriner sistem enfeksiyonlarını önlemeye yönelik web tabanlı eğitimin klinik sonuçlara etkisi
The effect of web-based training for the prevention of urinary tract infections in adult kidney transplant recipients on clinical outcomes
  1. Tez No: 861372
  2. Yazar: NİHAL KİRAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA CEBECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof.Dr. Tuncer KARPUZOĞLU Organ Nakli Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organ
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Amaç: Yetişkin böbrek nakli alıcılarında üriner sistem enfeksiyonlarını önlemeye yönelik web tabanlı eğitimin klinik sonuçlara etkisinin değerlendirilmesidir. Yöntem: Araştırma, metodolojik ve tek kör randomize kontrollü deneysel olmak üzere iki aşamadır. Clinical Trials kaydı (ID: NCT05821946) vardır. Etik kurul onayı ve kurum izinlerinin alınmasından sonra başlanan çalışmanın ilk aşamasında web sitesi geliştirildi. İkinci aşamada, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde böbrek nakli yapılan 52 hasta ile Nisan 2023-Aralık 2023 tarihleri arasında Hasta Tanıtıcı Özellikleri Formu, Taburcu Olmaya Hazır Olma Ölçeği, Taburculuk Sonrası Klinik Sonuçlar Veri Formu ve Memnuniyet VAS ile uygulamanın etkinliği değerlendirildi. Müdahale grubundaki hastalar, üriner sistem enfeksiyonlarını önlemek için geliştirilen web üzerinden kapsamlı sağlık eğitimine aktif kontrol grubundaki hastalar ise organ nakli el kitabının bulunduğu organ nakli merkezinin web sitesine yönlendirildi. Haftada üç gün mesaj ile takip edildi. Müdahale ile aktif kontrol grubundaki böbrek nakli alıcılarının, altı ay süreyle üç izlem (taburculuk sonrası 1-30 gün-T1; 31-90 gün-T2; 91-180-T3 gün) ile klinik sonuçları izlendi. Veriler tanımlayıcı analizler ve ki-kare testi, Mann Whitney U testi, Friedman testi, Kruskal Wallis H testi, t testi ile per-protokol ve intention-to-treat analizleri kapsamında değerlendirildi. Bulgular: Web tabanlı eğitim alan müdahale grubunun ve aktif kontrol grubunun enfeksiyon geçirme (p>0.05), acile başvuru sayısı (p>0.05), hastaneye tekrar yatış (p>0.05) sıra ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olmadığı saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the impact of web-based training for the prevention of urinary tract infections on clinical outcomes in adult kidney transplant recipients. Method: The research consisted of two phases: methodological and single-blind randomized controlled trials. It is registered in Clinical Trials (ID: NCT05821946). The first phase involved the development of a website following the ethics committee approval and institutional permissions. In the second phase, the effectiveness of the practice was evaluated using the Patient Description Form, Readiness for Hospital Discharge Scale, Post-Discharge Clinical Outcomes Data Form and Satisfaction VAS between April and December 2023 in 52 kidney transplantation patients at Akdeniz University Hospital. Patients in the intervention group were referred to the web-based comprehensive health training developed to prevent urinary tract infections, while those in the active control group were referred to the organ transplantation center website, where the organ transplantation handbook was available. Patients were monitored via text message three days a week. The clinical outcomes of the patients in the intervention and active control groups were monitored for six months with three follow-up visits (1-30- T1; 31-90-T2; 91-180-T3 days after discharge). Data were evaluated through descriptive analyses and chi-square test, Mann-Whitney U test, Friedman test, Kruskal-Wallis H test, t-test, per-protocol, and intention-to-treat analyses. Results: No statistically significant difference was found between the mean scores of the intervention group receiving web-based training and the active control group in terms of development of infection (p>0.05), number of emergency visits (p>0.05) and hospital readmissions (p>0.05).