Multiple skleroz hastalarinda beyin ventrikül hacimlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of brain ventricle volumes in Multiple sclerosis patients
- Tez No: 861374
- Danışmanlar: PROF. DR. HIDIR PEKMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Malatya Turgut Özal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada, MS tanılı hastaların substantia alba ve substantia grisea, total ventriculus lateralis, sağ ve sol ventriculus lateralis, ventriculus tertius ve ventriculus quartus hacimlerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Retrospektif olarak yapılan çalışmamız, 18-70 yaş aralığında toplam 100 bireyin kayıtları incelenerek yapıldı. MS tanılı 50 hasta ile kontrol grubu için aynı sayıda sağlıklı bireyin görüntüleri ölçüm kriterine alındı. t1 sekansına ait kranial radyolojik görüntülerden hacim analizleri; web tabanlı otamatik hacim hesaplama sistemi olan“volBrain Volumetry Report, version 1.0”programı kullanılarak gerçekleştirildi. İstatiksel analizler R 4.3.1 (www.r-project.org) programında yapıldı. Çalışmamızın MS grubunda, total ventriculus lateralis, sağ ve sol ventriculus lateralis hacimlerinin kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde azaldığı görüldü (p˂0.001). Ventriculus tertius ve ventriculus quartus hacimlerinin de anlamlı bir şekilde azaldığı görüldü (sırasıyla; p˂0.001, p=0.015). Substantia alba ve substantia grisea hacimleri incelendiğinde, gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmadı (sırasıyla; p=0.985, p=0.427). Ancak BOS hacminin MS grubunda azaldığı tespit edildi (p=0.031). Çalışmamızın verileri daha sonra yapılacak olan çalışmalara ön referans olacaktır. Ayrıca, MS'li hastaların ventrikül hacimlerinin boyutunun bilinmesinin, hastalığın klinik aşamalarına ve tedavi sürecine katkı sağlayacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the substantia alba and substantia grisea, total ventriculus lateralis, right and left ventriculus lateralis, ventriculus tertius, and ventriculus quartus volumes of patients diagnosed with MS. Our retrospective study was conducted by examining the records of a total of 100 individuals between the ages of 18-70. Images of 50 patients diagnosed with MS and the same number of healthy individuals for the control group were included in the measurement criteria. Volume analyses from cranial radiological images of the T1 sequence were performed using the“volBrain Volumetry Report, version 1.0”program, which is a web-based automatic volume calculation system. Statistical analyses were performed in R 4.3.1 (www.r-project.org). In our study, it was observed that total ventriculus lateralis, right and left ventriculus lateralis volumes decreased statistically significantly in the MS group compared to the control group (p˂0.001). Ventriculus tertius and ventriculus quartus volumes were also found to decrease significantly (p˂0.001, p=0.015, respectively). There was no statistically significant difference between the groups when substantia grisea and substantia alba volumes were analyzed (p = 0.427 and 0.985, respectively). However, it was shown that the MS group's CSF volume had decreased (p = 0.031). The data of our study will be a preliminary reference for future studies. Moreover, we believe that the size of ventricular volumes in MS patients will help with the disease's clinical phases and the course of treatment.