Kolcaba konfor kuramı'na temellendirilmiş kahkaha terapi uygulanmasının bariatrik cerrahi hastalarında cerrahi stres, oksijen saturasyonu, ağrı ve konfor düzeyi üzerine etkisi
The effect of laughter therapy based on kolcaba comfort theory on surgical stress, oxygen saturation, pain and comfort level in bariatric surgery patients
  1. Tez No: 861375
  2. Yazar: GÜLŞAH KAYSERİLİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMA KOÇAŞLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu çalışma; Kolcaba Konfor Kuramı'na temellendirilmiş kahkaha terapi uygulamasının bariatrik cerrahi hastalarında cerrahi stres, oksijen saturasyonu, ağrı ve konfor düzeyi üzerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Randomize kontrollü tek kör desende yapılan çalışmaya deney grubu 33 ve kontrol grubu 33 olmak üzere toplam 66 hasta katılmıştır. Çalışmanın verileri etik kurul onayı ve kurum izni alındıktan sonra, Nisan 2022-Eylül 2023 tarihleri arasında Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nin genel cerrahi servisinde bariatrik cerrahi uygulanan hastalardan toplanmıştır. Deney grubuna Kolcaba Konfor Kuramı'na temellendirilmiş kahkaha terapi, ameliyat öncesi dönemde haftada iki kez olmak üzere toplam altı seans uygulanmıştır. Kontrol grubu hastalarına herhangi bir müdahale yapılmamıştır. Veri toplamada“Hasta Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Tükürük Kortizol-Kan Glukoz-Oksijen Düzeyi Takip Formu”,“Algılanan Stres Ölçeği-14”,“Sayısal Ağrı Skalası”ve“Genel Konfor Ölçeği”kullanılmış ve kortizol düzeyi için tükürük numunesi alınmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemler, Pearson Ki-kare, bağımlı örneklem T testi, bağımsız örneklem T testi, Wilcoxon işaretli sıra testi, Mann Whitney U testi, tekrarlı ölçümler ANOVA testi ve Friedman testi kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi p0.05). Cerrahi hemşireleri tarafından Kolcaba Konfor Kuramına temellendirilmiş kahkaha terapisinin bariatrik cerrahi hastalarına ameliyat öncesi dönem fizyolojik hazırlık aşamasında masrafsız, kolay uygulanabilir, kolay ulaşılabilir ve yan etkisiz bir non-farmakolojik yöntem olarak kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effect of laughter therapy based on Kolcaba Comfort Theory on surgical stress, oxygen saturation, pain and comfort level in bariatric surgery patients. A total of 66 patients, 33 in the experimental group and 33 in the control group, participated in the randomized controlled single-blind design study. The data of the study were collected from bariatric surgery patients in the general surgery service of Düzce University Faculty of Medicine Hospital between April 2022 and September 2023 after ethics committee approval and institutional permission were obtained. Laughter therapy based on Kolcaba Comfort Theory was applied to the experimental group for a total of six sessions twice a week in the preoperative period. No intervention was applied to control group patients.“Patient Descriptive Information Form”,“Salivary Cortisol-Blood Glucose-Oxygen Level Form”,“Perceived Stress Scale-14 (PSS-14)”,“Numerical Pain Rating Scale (NPRS)”and“General Comfort Questionare (GCQ)”were used for data collection and saliva samples were taken for cortisol level. Descriptive statistical methods, Pearson Chi-square, Paired Samples T Test, Wilcoxon signed-rank Test, Independent Samples T test, Mann Whitney U, repeated measures ANOVA and Friedman tests were used to analyze the data. Significance level p0,05). It was found that laughter therapy It is recommended that laughter therapy based on Kolcaba Comfort Theory should be used by surgical nurses in the physiologic preparation phase of preoperative period for bariatric surgery patients as a non-pharmacologic method that is inexpensive, easily applicable, easily accessible and non-advers.