Techno pedagogy in ELT: A study on EFL instructors' techno pedagogy efficacy and perspectives in higher education
ELT'de tekno pedagoji: Yükseköğretimde yabancı dil eğitmenlerinin tekno pedagoji yeterliliği ve perspektifleri üzerine bir çalışma
- Tez No: 861398
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜRCAN DEMİROGLARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Teknolojinin İngilizce öğretimi sınıflarında kullanımı giderek yaygınlaşmakta olup, öğretmenlerin hazır bulunurluğu hala etkili uygulamaya yönelik bir engel teşkil etmektedir. Bu çalışma, teknolojinin öğretimdeki etkinliği ile Yabancı Dil (İngilizce) öğretmenlerinin yükseköğretimdeki görüşleri arasındaki önemli ilişkiyi incelemektedir. Karma bir yöntem kullanarak, bu çalışma dil eğitimi için teknolojiyi kullanma konusundaki öğretmenlerin öz-yeterlilik ve görüşlerini araştırmayı amaçlamış, veri ile kendi deneyimleri arasındaki farkı dikkate almıştır. Doğrulanmış bir TPACK ölçeği kullanılarak toplanan 54 öğretmenden elde edilen nicel veriler, mükemmel içerik ve pedagojik yetkinlikle birlikte orta ila yüksek düzeyde etkinlik düzeylerini göstermiştir. Ancak, Teknolojik Pedagojik İçerik Bilgisi (TPACK) alanında bir boşluk ortaya çıkmış ve teknoloji, pedagoji ve içerik entegrasyonunun zorluğunu vurgulamıştır. Şaşırtıcı bir şekilde, cinsiyet, eğitim arka planı veya yaşa bağlı olarak etkinlikte anlamlı farklılıklar bulunmamıştır. Ancak, öğretim deneyiminin istatistiksel olarak önemli bir etkisi olmuş ve ilk beş yıl içindeki öğretmenler en yüksek düzeyleri sergilemiştir. Altı öğretmenle yapılan derinlemesine görüşmeler, kişisel deneyimleri ve görüşleri hakkında kapsamlı bir genel bakış sunan nitel sonuçlar ortaya koymuştur. Teknolojinin katılımı, etkileşim ve çeşitli öğrenme tarzlarını geliştirme potansiyelini kabul ederken, farklı düzeylerde yetkinlik ve güven ortaya çıkmıştır. Çalışma, başarılı entegrasyonu teşvik eden veya engelleyen faktörleri belirlemiş; bunlar arasında oyunlaştırma kullanımı, gerçek materyallerin entegrasyonu, uygulamaların entegrasyonu ve sorunları ele alma ve yeni teknolojiye uyum sağlama konusundaki sürekli talep gibi unsurları bulmuştur. Sonuçlar, özel gelişim programları için bir çerçeve oluşturarak, teknoloji entegrasyonu konusundaki geleneksel bakış açılarını sorgulayarak ve kişisel kullanımın, sürekli öğrenmenin ve uyarlanabilirliğin önemini vurgulayarak özelleştirilmiş profesyonel gelişim programları için bir çerçeve oluşturur. Bu çalışma, teknoloji entegrasyonunu destekleyerek, teori ile pratiği birleştirerek, özgüveni ve yetkinliği artırarak ve sonuçta İngilizce öğrencileri için öğrenme ortamını iyileştirerek, hem öğretmenlere hem de kurumlara destek sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The use of technology in EFL classrooms has become more common., although instructors' readiness is still an obstacle to its efficient implementation. This study examines the significant relationship between the effectiveness of technology in teaching and the views of EFL instructors in higher education. This study utilized a mixed-method approach to examine the self-efficacy and perspectives of instructors in utilizing technology for language teaching. It also considered the distinction between data and the instructors' personal experiences. Quantitative data collected from 54 instructors using a validated TPACK scale demonstrated moderate to high efficacy levels, with excellent content and pedagogical competence. However, a gap in Technological Pedagogical Content Knowledge (TPACK) emerged, emphasizing the challenge of integrating technology, pedagogy, and content. Surprisingly, no major differences in efficacy were seen between gender, educational background, or age. However, teaching experience had a statistically significant impact, with instructors in their first five years exhibiting the highest levels. In-depth interviews with six instructors provided qualitative results that provided an extensive overview of their personal experiences and opinions. While accepting technology's potential to improve engagement, interactivity, and varied learning styles, different degrees of competency and confidence emerged. The study found factors that promote or prevent successful integration, such as the use of gamification, integration of authentic materials, integration of apps, and an ongoing demand for support in addressing issues and adapting to new technology. The results establish an outline for tailored professional development programs, questioning traditional perspectives on the integration of technology and highlighting the significance of personal use, continuous learning, and adaptability. In essence, by bridging the gap between theory and practice, increasing confidence and competence in technology integration, and eventually improving the learning environment for EFL students, this study supports both instructors and institutions.