Sosyal medyada Suriyeli mültecilerin temsiliyet olgusu: Twitter örnekleminde bir analiz
Representation of Syrian refugees in social media: An analysis on Twitter
- Tez No: 861404
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR GÜNDÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu çalışma, sosyal medya platformlarından biri olan Twitter üzerindeki Suriyeli mültecilerin temsiliyet olgusunu incelemeyi ve analiz etmeyi amaçlamaktadır. Suriyeli mülteciler, son yıllarda Türkiye ve dünya gündemini etkileyen önemli bir konu haline gelmiştir. Bu çalışma, Suriyeli mültecilerin sosyal medyadaki temsillerinin, toplumsal algılar üzerindeki etkisini anlamak amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın temel amacı, Twitter platformunda gerçekleştirilen paylaşımlar aracılığıyla Suriyeli mültecilerin nasıl temsil edildiğini belirlemek ve bu temsillerin toplum tarafından nasıl algılandığını anlamaktır. Bu bağlamda çeşitli analiz teknikleri kullanılarak elde edilen veriler, Suriyeli mültecilerin Twitter üzerindeki görünürlüğünü, temsiliyetini ve bu temsillerin toplumsal etkilerini ortaya koymak için incelenecektir. Çalışma kapsamı, Suriyeli mültecilerin Twitter üzerindeki temsillerini çeşitli açılardan ele almayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda, Suriyeli mültecilerle ilgili yapılan paylaşımların, dil, içerik ve etkileşim düzeyi gibi faktörler üzerinde durulacaktır. Ayrıca paylaşımların zaman içinde nasıl değiştiği ve hangi konuların öne çıktığı da detaylı bir şekilde incelenecektir. Bu çalışmanın sonuçları, Suriyeli mültecilerin sosyal medya üzerindeki temsillerinin, toplumsal algılar üzerindeki etkisini anlamamıza ve bu konuda daha bilinçli iletişim stratejileri geliştirmemize katkı sağlayacaktır. Ayrıca çalışmanın bulguları, sosyal medyanın gücünü ve etkisini anlamak adına da önemli bir referans kaynağı oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate and analyze the phenomenon of representation of Syrian refugees on Twitter, one of the social media platforms. Syrian refugees have become a significant issue influencing the agenda in Turkey and globally in recent years. This study is conducted with the aim of understanding the impact of the representations of Syrian refugees on social perceptions. The primary objective of the study is to identify how Syrian refugees are portrayed through posts on the Twitter platform and to comprehend how these representations are perceived by society. In this context, data obtained through various analytical techniques will be examined to explore the visibility, representation, and societal effects of Syrian refugees on Twitter. The scope of the study intends to examine the representations of Syrian refugees on Twitter from diverse perspectives. Consequently, factors such as language, content, and level of interaction of posts related to Syrian refugees will be addressed. Additionally, the changes in posts over time and the predominant topics will be scrutinized in detail. The findings of this study will contribute to our understanding of the impact of the representations of Syrian refugees on social perceptions and facilitate the development of more informed communication strategies in this regard. Furthermore, the study's results will serve as a significant reference for comprehending the power and influence of social media.