İlyas Huri ve Memleketü'l-Gureba adlı eseri
Elias Khoury and his novel named The Kingdom of Strangers
- Tez No: 861433
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KIZILCIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Batı ile en erken temasa geçen Arap ülkelerinden biri olması sebebiyle Lübnan, edebi açıdan Arap dünyasında önemli bir yere sahip olmuştur. Öte yandan gerek Arap dünyasında gerekse Lübnan özelinde meydana gelen siyasi karışıklıklar hayatın her alanını olduğu gibi edebiyatı da önemli ölçüde etkilemiştir. Çağdaş Arap yazarlarının karşılaştığı bu siyasi ve tarihsel arka plan yazarların eserlerini de şekillendirmiştir. Gassan Kenafânî, İmil Habîbî, İlyâs Hûrî gibi yazarlar da bu siyasi atmosfer içinde eserler vererek roman türüne katkıda bulunmuşlardır. Ülkemizde pek çok Arap yazar ve eserleri ile ilgili akademik çalışmalar mevcuttur. Bu akademik çalışmalar özelinde inceleme yaptığımızda Arap edebiyatında postmodernizm etkileri gösteren romanlar ve romancılar hakkındaki çalışmaların sayısının az olduğunu görmekteyiz. Buradan hareketle bu çalışmada öncelikle Lübnan ve Filistin'in tarihi ve siyasi seyri hakkında bilgi verilmiş olup Lübnan romanına genel bir bakış sağlanarak Arap edebiyatında postmodernizm konusuna yer verilmiştir. Daha sonra romanlarında postmodernist ögelere sıkça rastladığımız Lübnanlı yazar İlyâs Hûrî'nin hayatı, edebi kişiliği ve eserleri hakkında bilgi verilerek Memleketu'l-Gurebâ adlı eseri yapısal ve postmodernist açıdan incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
As one of the Arab countries that had the earliest contact with the West, Lebanon had an important place in the Arab world in terms of literature. On the other hand, the political turmoil both in the Arab world and in Lebanon has had a significant impact on literature as well as every other aspect of life. This political and historical background faced by contemporary of Arab writers has also shaped their works. Writers such as Ghassan Kanafani, Emile Habibi and Elias Khoury have contributed to the novel genre by producing works as a result of this political atmosphere. There are academic works about many Arab writers and their works in our country. When we analyse these academic works, we see that the number of works on novels and novelists showing the effects of postmodernism in Arabic literature is small. Based on this, in this work, information is first given about the historical and political course of Lebanon and Palestine, and the subject of postmodernism in Arabic literature is included by providing a general overview of the Lebanese novel. Then, information was given about the life, literary personality and works of the Lebanese writer Elias Khoury, in whose novels we often encounter postmodernist elements, and his work The Kingdom of Strangers was examined from a structural and postmodernist perspective.