Döviz kurunun şirket performansına etkisi: BIST Sınai endeksi'nde yer alan şirketler üzerine bir araştıma
The impact of exchange rate on firm performance: A research on firms in the BIST Sinai index
  1. Tez No: 861432
  2. Yazar: EBRU ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBUBEKİR MOLLAAHMETOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Döviz kuru değişiminin şirket performansı üzerindeki etkisini Borsa İstanbul Sınai endeksinde faaliyet gösteren şirketler açısından araştırmak amacıyla yapılan çalışmada, 216 şirketin 2010 – 2023 dönemine ilişkin finansal veriler kullanılmıştır. Panel veri analizi yönteminin uygulandığı çalışmada, şirket performansının göstergeleri olarak seçilen aktif karlılık oranı , kullanılan sermayenin getirisi ,piyasa değeri / defter değeri oranı ve fiyat kazanç oranı kurulan modellerde bağımlı değişken olarak kullanılmıştır. Reel efektif döviz kuru kurulan modellerde bağımsız değişkendir. Cari oran, ihracat oranı, favök büyüme, net borç/favök oranı ve finansman gideri/net satış oranı ise kurulan modellerde kontrol değişken olarak ilave edilmiştir. Analiz sonucunda reel efektif döviz kurundaki artışın aktif karlılığı , kullanılan sermayenin getirisini ve piyasa değeri / defter değeri oranını negatif yönde etkilediğine yönelik bulgulara ulaşılmıştır. Reel efektif döviz kuru ile fiyat kazanç arasında istatistiki olarak anlamlı bir ilişki tespit edilememiştir. Sonuç olarak, Borsa İstanbul Sınai endeksinde işlem gören şirketlerin döviz kuru değişimlerinden olumsuz yönde etkilendiği sonucuna varılmaktadır
Özet (Çeviri)
Purpose of the study is to investigate the impact of exchange rate fluctuation on firm performance for firms operating in the BIST Sınai Index, financial data of 216 firms for the period 2010 - 2023 were used. In the study, the research method is panel data analysis method. Dependent variables of the study are return on assets (ROA), return on capital used (ROCE), market value / book value ratio and price earnings ratio which were selected as indicators of firm performance. The real effective exchange rate is the independent variable in the established models. Current ratio, export rate, EBITDA growth, net debt/EBITDA ratio and financial expense/net sales ratio were added as control variables in the established models. As a result of the analysis, it was determined that the increase in the real effective exchange rate negatively affected the return on assets (ROA), return on capital used (ROCE) and market value / book value ratio. The relationship is not statistically significant between the real effective exchange rate and price earnings