Transkateter aort kapak implantasyonu yapılan hastalarda kapak ölçülerine göre erken ve orta dönem sonuçları
Early and midterm results according to valve dimensions in patients who had transcatheter aortic valve implantation
- Tez No: 861456
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH OĞUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Bu çalışmada, 34 numara kapak ile farklı ölçülerde kapaklar kullanılarak gerçekleştirilen Transkateter Aort Kapak İmplantasyonu (TAVİ) operasyonu geçiren Ciddi Aort Stenozu tanılı hastaların erken ve orta dönem klinik sonuçlarının analiz edilmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Retrospektif olarak, Ocak 2018 – Ağustos 2023 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi'nde ciddi aort stenozu tanısı nedeniyle TAVİ operasyonu geçiren, toplam 152 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmada hasta verileri dosya tarama ve güncel hasta kayıtları üzerinden elde edilmiştir. Çalışmada hastaların sosyodemografik özellikleri, sahip oldukları ek hastalıklar, hastaların tanıları, preoperatif ve postoperatif takipte fonksiyonel kapasiteleri, preoperatif ekokardiyografi verileri, sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu (LVEF), sol atriyum çapı, sistolik pulmoner arter basıncı, AVA (Aortik kapak alanı), aort kapak gradiyent ve velositeleri, takılacak kapak ölçüleri, operasyona ilişkin veriler, yoğun bakım ve hastanede kalış süreleri, postoperatif erken dönem ve orta dönem gelişen komplikasyonlar ile hastanın nihai durumlarına ait veriler kaydedilmiştir. Hastaların fonksiyonel kapasiteleri New York Kalp Cemiyeti (NYHA) sınıflamasına göre değerlendirilmiştir. Hastaların cerrahi riskleri Lojistik EuroSCORE, Standart EuroSCORE ve STS (Göğüs Cerrahları Birliği) skoruna göre değerlendirilmiştir. Çalışmada elde edilen verilerin SPSS analiz programında analizleri yapılmıştır. Bulgular: Çalışmamız sonucunda 34 mm kapak takılan hastaların yaş ortalamasının, 34 mm'den küçük kapak takılan hastalardan anlamlı olarak daha küçük olduğu görüldü ve erken dönemde mortalite gelişen hastalarda ileri yaşın risk faktörü olduğu saptandı. 34 mm kapak takılan hastaların çoğunluğu erkekti. Her iki grubun da operasyon sürelerinin benzer olduğu fakat 34 mm kapak takılan hastaların yoğun bakım kalış sürelerinin uzadığı, hastanede yatış sürelerinin benzer olduğu görüldü. 34 mm kapak takılan hastaların postoperatif dönemde geçici ve kalıcı pacemaker ihtiyaçlarının daha fazla olduğu gözlendi. Kalıcı KPM implantasyonu yoğun bakım kalış sürelerindeki artışın önemli bir sebebi olarak değerlendirildi. 34 mm kapak takılan hastaların 6'sının (%20,0) ve 34 mm'den küçük kapak takılan hastaların 8'inin (%6,6) postoperatif geçici pacemaker ihtiyacı olurken, benzer şekilde 34 mm kapak takılan hastaların 6'sının (%20) ve 34 mm'den küçük kapak takılan hastaların 7'sinin (%5,7) postop kalıcı pacemaker ihtiyacı olduğu görüldü. Bu sonuçlardan 34 mm kapak takılan hastalarda postoperatif dönemde daha fazla iletim anomalisi bulunduğu ve pacemaker ihtiyaçlarının daha fazla olduğu gözlenmiştir. Postoperatif ilk ve son takiplerde PVL açısından iki grup arasında anlamlı fark saptanmadı. 34 mm kapak takılan hastaların kısa dönem takiplerde 1'inde (%3,3) ve 1 yıldan az süreli takiplerde (
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aims to analyze the early and mid-term clinical results of patients diagnosed with Severe Aortic Stenosis who underwent Transcatheter Aortic Valve Implantation (TAVI) operation using a 34-gauge valve and valves of different sizes. Materials and Methods: Retrospectively, a total of 152 patients who underwent TAVI surgery due to the diagnosis of severe aortic stenosis at Ege University Faculty of Medicine Cardiovascular Surgery between January 2018 and August 2023 were included in the study. In the study, patient data were obtained through file scanning and current patient records. In the study, sociodemographic characteristics of the patients, comorbidities, diagnoses of the patients, functional capacities in preoperative and postoperative follow-up, preoperative echocardiography data, left ventricular ejection fraction (LVEF), left atrium diameter, systolic pulmonary artery pressure, AVA (Aortic valve area), aortic valve were examined. Data regarding gradients and velocities, valve dimensions to be inserted, operation-related data, intensive care and hospital stay times, early and mid-term postoperative complications, and the patient's final condition were recorded. The functional capacities of the patients were evaluated according to the New York Heart Association (NYHA) classification. Surgical risks of the patients were evaluated according to Logistic EuroSCORE, Standard EuroSCORE and STS (Society of Thoracic Surgeons) score. The data obtained in the study were analyzed in the SPSS analysis program. Results: As a result of our study, it was seen that the average age of patients with 34 mm valves was significantly younger than patients with valves smaller than 34 mm, and advanced age was found to be a risk factor in patients who developed early mortality. Operation times were similar in both groups. It was observed that the intensive care unit stay of patients with a 34 mm valve was prolonged and the hospital stay was similar. It was observed that patients who received 34 mm valves needed temporary and permanent pacemakers in the postoperative period. Permanent KPM implantation was evaluated as an important reason for the increase in intensive care unit stays. While 6 (20.0%) of patients with 34 mm valve implantation and 8 (6.6%) of patients with less than 34 mm valve implantation required postoperative temporary pacemaker, similarly, 6 (20%) of patients with 34 mm valve implantation and 7 (5.7%) of patients with less than 34 mm valve implantation required postoperative permanent pacemaker. From these results, it was observed that there were more conduction anomalies in the postoperative period and pacemaker needs were higher in patients with 34 mm valve implantation. No significant difference was detected between the two groups in terms of PVL at the first and last postoperative follow-ups. Mortality developed in 1 (3,3%) of the patients with a 34 mm valve in the short-term follow-up and in 2 (6,7%) of the patients in less than 1 year follow-up (