Oyun temelli hareket eğitiminin otizm spektrum bozukluğu olan çocukların motorik özellikleri üzerine etkileri
The effects of game-based movement training on motor development of children with autism spectrum disorder
  1. Tez No: 861459
  2. Yazar: ELİF TUĞÇE ŞEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CİHAN AYGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez araştırmasında, ot$zm spektrum bozukluğu (OSB) olan 3-10 yaş arası çocuklarda oyun temelli hareket eğitiminin çocukların motor becerileri üzerindeki etkisini incelemesi amaçlanmıştır. Araştırmaya OSB tanısı almış 40 çocuk dâhil edilmiştir. Araştırma kapsamında katılımcılar 2 farklı gruba ayrılmıştır. Gruplardan birine fiziksel uygunluğun gelişimine, diğerine ise motor becerilerin gelişimine dayalı oyun temelli hareket eğitimi programı haftada 2 gün günde 40 dakika toplamda 12 hafta uygulanmıştır. Uygulama öncesinde ve sonrasında lokomotor beceriler, nesne kontrol becerileri ve toplam kaba motor becerileri değerlendirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak Ulrich (2013) tarafından geliştirilen "Büyük Kas Becerilerini Ölçme Testi - BüKBÖT'' kullanılmıştır. Araştırma sonucu elde edilen verilerin istatistiksel analizleri için SPSS 26 istatistik programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis research, it was aimed to examine the effect of play-based movement training on children's motor skills in children aged 3-10 years with autism spectrum disorder (ASD). The study included 40 children diagnosed with ASD. Within the scope of the study, the participants were divided into 2 different groups. A game-based movement training program based on the development of physical fitness in one of the groups and the development of motor skills in the other group was applied for 2 days a week for 40 minutes a day for a total of 12 weeks. Locomotor skills, object control skills and total gross motor skills were evaluated before and after the program. In the study, the“ Test of Gross Motor Development - TGMD”developed by Ulrich (2013) was used as a data collection tool. SPSS 26 statistical program was used for statistical analysis of the data obtained from the study. Statistical significance p < 0.05 was accepted. For intra- group evaluation, pre-test and post-test comparisons were performed with paired samples t-test. For between-group evaluation, ANCOVA was performed with pretests as covariates. In the within-group assessment, no statistical change was detected in locomotor skills in both groups. In object control and gross motor skill results, statistically significant improvement was detected in post-tests for both groups compared to pre-tests. There was no statistically significant difference between the groups. As a result, it can be stated that both applications applied in this study may contribute to the development of object control and gross motor skills in children aged 3-10 years with ASD.