Erken çocukluk döneminde oyun temelli piyano eğitimi başlangıç metodu oluşturulmasına ilişkin bir çalışma
A study on establishing a play-based piano education beginner method in early childhood
  1. Tez No: 747942
  2. Yazar: LEYLA BEŞÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BANU ÖZEVİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmada erken çocukluk döneminde oyun temelli piyano eğitimi başlangıç metodu önerisi hazırlanmıştır. Erken çocukluk eğitimine temel oluşturan düşünürlerden olan Locke, Rousseau, Pestalozzi, Froebel, Montessori ve Dewey'in yanısıra Piaget'nin bilişsel gelişim kuramı, Bruner'in bilişsel gelişim kuramı, Vygotsky'nin bilişsel gelişim ve dil gelişimi kuramı, Erikson'un psiko-sosyal gelişim kuramı incelenmiştir ve oyunun çocuk gelişimindeki önemli rolü ortaya çıkmıştır. Bu doğrultuda oyunsu süreçli ve aktif katılımlı eğitim yöntem ve metotlarından olan Dalcroze Eurythmics, Orff Schulwerk Müzik ve Hareket Eğitimi, Kodály Yöntemi, Gordon Music Learning Theory, Suzuki Yöntemi araştırılmış ve aktif katılımlı piyano derslerinin nasıl planlanabileceği ve aktif katılımlı piyano derslerinin hedeflerinin neler olabileceği belirlenmiştir. Araştırmanın sonucunda temel müzik eğitimi kavramlarını kazandırmak, piyanoda temel oturuş ve çalış tekniklerini kazandırmak ve piyano çalmaya yönelik motivasyonu arttırmak hedefleri doğrultusunda 14 etkinlik hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a proposal for a game-based piano education initial method was prepared in early childhood. One of the fundamental thinkers in early childhood education, Rousseau, Locke, Pestalozzi, Froebel, named, also Montessori and Dewey and Piaget's cognitive development theory, Bruner's cognitive development theory, Vygotsky's theory of cognitive development and language development, Erikson's theory of psychosocial development has been investigated and the important role of play in has emerged. In this direction, Dalcroze Eurythmics, Orff Schulwerk Music and Movement Education, Kodály Method, Gordon Music Learning Theory, Suzuki Method which are educational methods and methods with playful process and active participation, were researched and how active piano lessons could be planned and what could be the goals of active participation piano lessons were determined. As a result of the research, 14 activities were prepared in accordance with the objectives of gaining basic musical education concepts and gaining basic sitting, playing techniques at the piano and increasing motivation for playing the piano.