Three essays on the structure of domestic savings in Türkiye
Türkiye'de yurtiçi tasarrufların yapısı üzerine üç inceleme
  1. Tez No: 861472
  2. Yazar: AYTAÇ DİKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESMA GAYGISIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, İşletme, Econometrics, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
Türkiye'de, genişleyen cari işlemler açıklarının eşlik ettiği uzun dönemli düşük yurtiçi tasarruflar, yabancı tasarruflara uzun süreli ihtiyaca neden olmuştur. Yabancı tasarruflara kronik bağımlılık sürdürülebilir değildir. Türkiye gibi ithalata bağımlı küçük bir ülkede, bu, yüksek dış borçlanma maliyetleri ve küresel likidite şoklarına artan kırılganlık pahasına gerçekleşir. Bu tez, Türkiye'de yurt içi tasarrufların mikro ve makro seviyede ampirik belirleyicilerini analiz ederek, yurt içi tasarrufların yabancı tasarrufların yerini alıp nasıl artırılacağına odaklanmaktadır. Makro seviyede, toplam özel tasarrufların belirleyicileri, bu tezde Türkiye'de ilk defa türetilen 1990-2020 dönemini kapsayan çeyreklik tasarruf verisi kullanılarak incelenmiştir. Ekonometrik analizler, özel tasarruf oranının; kamu tasarruf oranından bir büyüklüğündeki dışlama katsayısı kadar güçlü olmak üzere, yurtiçi borç stoku oranından ve hanehalkı kredi oranından olumsuz etkilendiğini ancak şirket kredi oranı, şirket yatırım oranı, şirket güven endeksi, gelir büyüme oranı ve reel faiz oranı ile pozitif ilişkili olduğunu göstermektedir. Mikro seviyedeki analizler, firma seviyesinde verilere ve hanehalkı bütçe anket verilerine dayanmaktadır. Panel veri analizi, 2010-2019 döneminde Borsa İstanbul'da işlem gören firmaların tasarruf oranının temel belirleyici faktörünün faaliyet kâr marjı olduğunu ortaya koymaktadır. 2019 yılı hanehalkı bütçe anket verileri, Türk hanehalklarının istenen tasarruf oranının gerçekleşen tasarruf oranından daha yüksek olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The long-term low domestic savings accompanied by widening current account deficits have resulted in the prolonged need for foreign savings in Türkiye. Chronic dependence on foreign savings is not sustainable. For a small import-dependent country like Türkiye, it comes at the expense of the high costs of foreign borrowing and the increased vulnerability to global liquidity shocks. This thesis focuses on how to increase domestic savings and substitute them for foreign savings by analyzing the empirical determinants of domestic saving rates at macro and micro levels for Türkiye. At the macro level, aggregate private saving rate determinants are investigated using the newly constructed quarterly savings data for the thesis, covering years between 1990 and 2020 in Türkiye. The econometric analyses reveal the strong unitary crowding out effect of the public saving rate on the private saving rate as well as the negative effects of the domestic debt stock and household credit rates while emphasizing the positive impacts of the corporate credit and investment rates, the real sector confidence index, the income growth rate, and the real interest rate. Micro-level analyses are based on firm-level and household budget survey data. The panel data analyses reveal that the operating profit margin is the primary determinant of the corporate saving rate for the listed companies on Borsa Istanbul during 2010-2019. The household budget survey data 2019 shows that the desired saving rate is higher than the actual saving rate for Turkish households using various econometric methods.