8. sınıf T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersi uzaktan öğretim sürecinin öğretmen görüşüyle değerlendirilmesi (Burdur ili örneği)
8th grade T.C. evaluation of the distance education process of the History of Revolution and Kemalism course from the view of the teacher (Burdur province example)
  1. Tez No: 861473
  2. Yazar: CENNET ÇETİN KOÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SAİT KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler ve Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
2019 yılında Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan COVİD-19 salgını dünyamızı etkisi altına almış ve küresel çapta pandemi ilan edilmiştir. İnsanın olduğu her alanı etkilediği gibi eğitim alanını da etkilemiştir. Dünyadaki birçok ülkede, yaşanan salgın hastalık sebebiyle yüz yüze eğitime ara vererek uzaktan eğitim sistemine zorunlu geçiş yapılmıştır. Uzaktan eğitim sistemine hızlı bir şekilde geçilmesi birçok problemi beraberinde getirmiş olup derslerin işlenişini oldukça etkilemiştir. Bu çalışma, 8. Sınıf T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersinin uzaktan öğretim sürecinin öğretmen görüşüyle değerlendirilmesi amacıyla Burdur'daki devlet ortaokullarında 2022-2023 eğitim-öğretim yılında görev yapmakta olan 21 sosyal bilgiler öğretmeni ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın verileri yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak toplanmıştır. Veriler içerik analizi kullanarak çözümlenmiş, tablolaştırma suretiyle frekansları verilerek sunulmuştur. Çalışmada elde edilen sonuçlara göre; sosyal bilgiler öğretmenlerinin 8. Sınıf T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersinin uzaktan öğretimle işlenmesine yönelik görüşlerinin çoğunun olumsuz olduğu belirlenmiştir. Derse katılan öğrenci sayısının az olması, öğrencinin derse olan ilgisinin azalması, öğrenci kontrolünün sağlanamaması ve altyapı sorunları gösterilmektedir. Olumlu görüşler az olmakla birlikte; uzaktan eğitimle eğitimden uzak kalınmadığı, derslerin daha rahat bir ortamda işlendiği ve teknolojiye daha çok yer verildiği ifade edilmiştir. Ders işleme sırasında altyapı sorunları ve teknolojik aletlerin olmaması ya da eksik olmasından dolayı en büyük problemin teknoloji kaynaklı yaşandığını belirtmişlerdir. Sosyal bilgiler öğretmenleri, ölçme değerlendirme yapamadıklarını, uzaktan eğitimin sınav yapmaya imkan sunmadığını belirtilmişlerdir. Sosyal bilgiler öğretmenleri, yaşanan sorunlara çözüm olarak genel ağ sıkıntılarının çözülmesi, kullanılan uygulamaların daha erişilebilir olması gerektiğini dile getirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The COVID-19 epidemic, which emerged in Wuhan, China in 2019, affected our world and was declared a global pandemic. It has affected every field where people exist, as well as the field of education. In many countries around the world, face-to-face education was suspended due to the epidemic and a mandatory transition was made to the distance education system. The rapid transition to the distance education system has brought about many problems and has greatly affected the teaching of courses. This study was conducted for 8th Grade T.R. In order to evaluate the distance education process of the History of Revolution and Kemalism course from the teacher's perspective, it was carried out with 21 social studies teachers working in public secondary schools in Burdur in the 2022-2023 academic year. Qualitative research method was used in the study. The data of the study were collected using a semi-structured interview form. The data was analyzed using content analysis and presented by tabulation and frequencies. According to the results obtained in the study; social studies teachers' 8th grade T.R. It has been determined that most of their opinions about teaching the History of Revolution and Kemalism course through distance education are negative. Low number of students attending the course, decreasing student interest in the course, lack of student control and infrastructure problems are cited. Although positive opinions are few; It has been stated that with distance education, there is no need to stay away from education, lessons are taught in a more comfortable environment and technology is given more space. They stated that the biggest problem was technology-related, due to infrastructure problems and lack of technological tools during the lesson. Social studies teachers stated that they could not make assessments and evaluations and that distance education did not allow taking exams. Social studies teachers stated that as a solution to the problems experienced, general network problems should be solved and the applications used should be more accessible.