A case study on middle school teachers' mathematics quality of instruction
Ortaokul matematik öğretiminin kalitesi üzerine bir örnek olay çalışması
- Tez No: 861471
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ ÇAKIROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 304
Özet
Bu çalışma ortaokul matematik öğretmenlerinin dairenin alanı ve daire dilimin alanını öğretirken, kaliteli bir öğretim için nelere odaklandıklarını ve öğretimlerinin kalitesini araştırmayı amaçlamıştır. Veriler 7. sınıfta dairenin alanı ve daire diliminin alanının öğretilmesi sürecinde farklı devlet okullarında görev yapan ortaokul öğretmenlerinden toplanmıştır. Okullar şehrin farklı semtlerinden seçilmiştir. Çalışmaya katılan öğretmenler üniversitelerin İlköğretim Matematik Öğretmenliği programından mezun olmuş, beş yıldan daha uzun süredir öğretmenlik yapan tecrübeli öğretmenlerdir. Veri toplama sürecinde öğretmenler bir araya gelerek daire ve daire diliminin alanını nasıl öğrettiklerine dair öğretimsel deneyimlerini paylaşmıştır.. Grup tartışmalarının ardından öğretmenler derslerini anlatmış ve bu dersler video ile kayıt altına alınmıştır. Veriler Öğretimin Matematiksel Kalitesi (MQI) çerçevesinde analiz edilmiştir. Bulgular, öğretmenlerin öğrettikleri konuyu hakim olduklarını göstermiştir. Dolaysıyla Hatalar ve Belirsizlik boyutu için dil kullanımında muğlaklık oluşturan yalnızca üç örnek gözlemlenmiştir. Buna paralel olarak öğretmenler Matematiksel Zenginlik boyutunda da birçok segmentte orta ve yüksek puanlar almıştır. Açıklamalar, Matematiksel Anlamlandırma ve Matematiksel Dil en sık kullanılan alt boyutlar olmuştur. Temsiller Arası Bağlantı Kurmak alt boyutu ise en az kullanılan alt boyut olmuştur. Öğrencilerle ve Matematikle Çalışma boyutunun alt bileşenlerine derslerde yer verilmiştir. Öğretmenler öğrencilerin hatalarını fark edip düzeltmişlerdir. Fakat bu düzeltmeler genelde işlemsel düzeyde gerçekleşmiştir. Öğretmenler grup tartışmasında olası öğrenci zorluklarını ve hatalarını belirtmelerine rağmen, ders anlatırken bir önlem planlamadıkları görüldü. Ortak Temelde Oluşturulmuş Öğrenci Uygulamaları en az kullanılan boyut olmuştur. Öğretmenler öğretmen temelli bir öğretim tercih ettikleri için öğrenci katlısının sınırlı kaldığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate aspects of the quality that middle school mathematics teachers highlighted and the quality of instruction while teaching the area of circles and sectors. Data were collected from middle school teachers who worked in different public schools throughout the teaching of the area of circle and the area of the sector in 7th grade. The schools were placed in different districts of the city. Participant teachers graduated from Elementary Mathematics Education programs at the universities and experienced teachers who have been working more than 5 years. In the data collection process, the teachers came together and talked about how they teach the area of the circle and the area of the sector. After group discussions, the teachers instructed their lessons and the researcher took video-record of the instruction. The data were analyzed within the Mathematical Quality for Instruction framework. Findings indicated that the teachers knew the content they teach and only three instances were observed for the Errors and Imprecision dimension. They received mid-or-high scores for the Richness of Mathematics dimension in many segments. Explanations, Mathematical Sense-Making and Mathematical Language were the most frequently used dimensions. The Linking Between Representations is the least used sub-dimension by the teachers. Sub-dimensions of Working with Students and Mathematics dimensions were observed many times during instructions. In the group discussion, both Ali and Efe stated possible students' difficulties and errors and students' thinking about the content They corrected students' errors but generally, correction was procedural. However, they rarely used Common Core Aligned Student Practices. They preferred teacher-centered teaching methods, and so students' contributions were limited.