Berberin ve bağırsak mikrobiyota ilişkisinin hastalıklar üzerine etkisi: Bir derleme çalışması
The effect of berberine and intestinal microbiota relationship on diseases: A review study
  1. Tez No: 861488
  2. Yazar: DAMLA BEYAZGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY ESRA AKSAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bağırsak mikrobiyomu, çeşitli fizyolojik süreçlerle yakından bağlantılı olduğundan insan sağlığının korunmasında çok önemli bir role sahiptir. Çeşitli bitki türlerinden elde edilen biyoaktif bir bileşik olan berberin, son dönemlerde sağlığı geliştiren potansiyel özellikleri nedeniyle büyük ilgi görmüştür. Berberinin ve bağırsak mikrobiyotasının etkileşimleri henüz tam olarak aydınlatılmış olmasa da aralarında bir ilişki olduğu bildirilmiştir. Bu kapsamlı derleme, berberinin insan ve hayvan gastrointestinal kanalında yaşayan mikrobiyal toplulukların hastalıklar üzerindeki etkilerini incelemekte ve bu etkilerin bağırsak mikrobiyomunun zenginliği ve çeşitliliğine olan katkısına odaklanmaktadır. Berberinin bağırsak bakterilerinin bolluğu ve çeşitliliği üzerindeki etkisine özellikle vurgu yaparak hastalıkların tedavisinde nasıl bir etkiye sahip olduğunu açıklamayı amaçlamıştır. Bu derlemeye dahil edilen çalışmalar, elektronik veri tabanında araştırılmıştır. Derlemeye dahil edilen çalışmalar, 2003-2023 yıllarını kapsamaktadır. Özellikle bu konuda son yapılan çalışmaların sıklığının giderek artmış olduğu görülmüştür. Bu konuda yapılan en fazla çalışmanın son 5 yılda yapıldığı gözlenmiştir. Bu derlemede araştırma kriterlerine göre seçilmiş 33 araştırma makalesi incelenmiştir. Bu çalışmaların tamamı randomize kontrollü çalışmalardır. Berberinin oral biyoyararlanımının son derece düşük olması nedeniyle bağırsağa kolaylıkla ulaşabildiği ve bağırsak mikrobiyotasıyla etkileşime geçebildiği bilinmektedir. Berberin, bağırsak mikrobiyotasında faydalı bakteri türlerinin büyümesini teşvik ederken spesifik patojenik bakterileri seçici olarak hedefleyerek olağanüstü antimikrobiyal özellikler gösterebilmektedir. Berberinin bağırsak mikrobiyotası üzerindeki olumlu etkileri umut verici olsa da, bağırsak mikrobiyotasına bağlı bireysel yanıtlarda gözlemlenen değişkenlik, geniş spektrumlu antibiyotik benzeri etkisi ve bu etkilerin uzun vadede değerlendirilmesindeki eksiklik, bu alanda daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunun altını çizmektedir. Berberinin bağırsak mikrobiyotası üzerindeki etkilerinin anlaşılması, bu bileşiğin metabolik ve kronik hastalıkların tedavisindeki etkinliğini artırmaya yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The gut microbiome has a crucial role in maintaining human health as it is closely linked to various physiological processes. Berberine, a bioactive compound derived from various plant species, has recently attracted great interest due to its potential health-promoting properties. Although the interactions between berberine and gut microbiota have not yet been fully elucidated, a relationship between them has been reported. This comprehensive review examines the effects of berberine on diseases of the microbial communities inhabiting the human and animal gastrointestinal tract, focusing on its contribution to the richness and diversity of the gut microbiome. It aims to explain how berberine has an impact on the treatment of disease, with a particular emphasis on its effect on the abundance and diversity of gut bacteria. The studies included in this review were searched in electronic databases. The studies included in the review cover the years 2003-2023. It has been observed that the frequency of recent studies on this subject has gradually increased. It was observed that the most studies on this subject were conducted in the last 5 years. In this review, 33 research articles selected according to the research criteria were analyzed. All of these studies were randomized controlled trials. Owing to the extremely low oral bioavailability of berberine, it is known to readily reach the intestine and interact with the gut microbiota. Berberine may exhibit exceptional antimicrobial properties by selectively targeting specific pathogenic bacteria while promoting the growth of beneficial bacterial species in the gut microbiota. Although the positive effects of berberine on the gut microbiota are promising, the observed variability in individual gut microbiota-dependent responses, its broad-spectrum antibiotic-like effect and the lack of long-term evaluation of these effects underline the need for further research in this area. Understanding the effects of berberine on the gut microbiota will help improve the efficacy of this compound in the treatment of metabolic and chronic diseases.