Sıçanlarda imidakloprid ile oluşturulmuş ince bağırsak toksisitesi ve berberin ve resveratrolün koruyucu rolü
Small intestinal toxicity induced by imidacloprid in rats and the protective role of berberine and resveratrol
- Tez No: 919213
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KALENDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
İmidakloprid, neonikotinoid grubundaki insektisitlerden biridir. Resveratrol ve berberin, oksidatif stresin neden olduğu toksisitenin olumsuz etkilerini hafiflettiği bilinen güçlü antioksidanlardır. Bu çalışmanın amacı imidaklopridin sıçanların ince bağırsak dokularındaki potansiyel toksik etkilerini ve berberin ve resveratrolün bu etkilere karşı koruyucu etkilerini araştırmaktır. Çalışmada sıçanlar 7 gruba ayrıldı. Gruplar şu şekilde oluşturuldu. Kontrol grubu, resveratrol (20 mg/kg), berberin (100 mg/kg), imidacloprid (9 mg/kg, 1/50LD50), imidakloprid+resveratrol, imidakloprid+berberin, imidakloprid+resveratrol+ berberin. Maddeler 28 gün boyunca gavaj yolu ile sıçanlara uygulandı. Deney süresi sonunda sıçanlardan elde edilen ince bağırsak dokularında antioksidan enzim aktiviteleri (SOD, CAT, GPx GST), MDA düzeyleri ve histopatolojik değişiklikler değerlendirildi. İmidakloprid uygulanan sıçanların bağırsak dokusunda MDA düzeylerinin arttığı ve antioksidan enzim aktivitelerinin azaldığı belirlendi. İmidakloprid+resveratrol, imidakloprid+berberin ve İmidakloprid + resveratrol + berberberin uygulanan gruplar imidokloprid uygulanan grup ile karşılaştırıldığında MDA düzeyinde anlamlı azalma ve antioksidan enzim aktivitesinde anlamlı artış gözlendi. Histolojik bulgularda imidokloprid sıçanların ince bağırsak dokusundaki villuslarda küntleşme, genişleme ve hücre infiltrasyonuna neden olurken, resveratrol ve berberin imidokloprid toksisitesini azalttığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Imidacloprid is one of the insecticides in the neonicotinoid group. Resveratrol and berberine are potent antioxidants known to alleviate the adverse effects of toxicity caused by oxidative stress. The aim of this study was to investigate the potential toxic effects of imidacloprid in the small intestinal tissues of rats and the protective effects of berberine and resveratrol against these effects. The rats were divided into 7 groups. The groups were formed as follows. Control group, resveratrol (20 mg/kg), berberine (100 mg/kg), imidacloprid (9 mg/kg, 1/50LD50), imidacloprid plus resveratrol, imidacloprid plus berberine, imidacloprid plus resveratrol plus berberine treated groups. The substances were administered to rats by gavage for 28 days. At the end of the experimental period, antioxidant enzyme activities (SOD, CAT, GPx GST), MDA levels and histopathologic changes were evaluated in small intestinal tissues obtained from rats. It was determined that MDA levels increased and antioxidant enzyme activities decreased in the intestinal tissue of rats treated with imidacloprid. Significant decrease in MDA level and significant increase in antioxidant enzyme activities were observed in imidacloprid plus resveratrol, imidacloprid plus berberine and imidacloprid plus resveratrol plus berberine groups compared to imidacloprid treated group. Histological findings showed that imidacloprid caused blunting, enlargement and cell infiltration in the rats small intestinal villi, while resveratrol and berberine reduced imidocloprid toxicity.