Postmenopozal kadınlarda osteoporoz farkındalığı ve kırık riskinin değerlendirilmesi
Evaluation of osteoporosis awareness and fracture risk in postmenopausal women
- Tez No: 861490
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN PALA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu çalışmada, postmenopozal kadınlarda osteoporoz farkındalığı ve kırık riskinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma; tek merkezli, prospektif, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı bir çalışma olarak planlandı. Esenyurt 30 No'lu ASM 34.18.194 No'lu Aile Hekimliği Birimi'ne 01/10/2023-01/01/2024 tarihleri arasında başvuran postmenopozal dönemdeki çalışmaya dahil etme kriterlerini karşılayan kadınlar ile gerçekleştirildi. Verilerin elde edilmesinde sosyodemografik özellikleri ve osteoporoz risk faktörlerini sorgulayan anket formu, Osteoporoz Farkındalık Ölçeği, FRAX Kırık Riski Değerlendirme Aracı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate osteoporosis awareness and fracture risk in postmenopausal women. Materials and Methods: This study; it was planned as a single-center, prospective, descriptive and correlation-seeking study. It was carried out with women who met the inclusion criteria for the study in the postmenopausal period, who applied to Esenyurt No. 30 Family Medicine Unit No. 34.18.194 between 01/10/2023-01/01/2024. A survey form questioning sociodemographic characteristics and osteoporosis risk factors, Osteoporosis Awareness Scale, and FRAX Fracture Risk Assessment Tool were used to obtain data.