Transüretral rezeksiyon sonrası kasa invaze olmayan mesane tümörü tanısı almış hastalarda tanı sonrası sigara kullanımının rekkürens ve progresyon ile ilişkisi
Impact of between post-diagnosis smoking on recurrence and progression; in patients diagnosed with non-muscle invasive bladder tumor after transurethral resection
- Tez No: 777696
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN DALKILINÇ, DR. CEMİL KUTSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Mesane kanseri, batı dünyasında prostat, meme, akciğer ve kolorekta kanserden sonra en sık görülen beşinci malignitedir. Sigara kullanımı mesane kanseri için en önemli risk faktörlerden biridir. Bu çalışmamızda sigara kullanımının ve primer tümöre ait bazı faktörlerin kasa invaze olmayan mesane tümörü tanısı almış hastalarda rekkürens ve progresyon üzerindeki etkisini araştırmayı amaçladık. Materyal ve Metot: Çalışmamıza kliniğimizde 2015-2020 yılları arasında kasa invaze olmayan mesane kanseri tanısı alıp transüretral rezeksiyon sonrası en az 1 senelik düzenli takibi yapılan hastalar dahil edilmiştir. Hastaların verileri retrospektif olarak taranmıştır. Hastalar; sigara içmeye devam eden, sigarayı TUR sonrası bırakan ve hiç içmeyen olarak 3 gruba ayrıldıktan sonra hastaların yaşı,cinsiyeti, kronik hastalıkların sayısı, primer tümörün evresi, CIS varlığı, tümör boyutu ve sayısı, re-TUR yapılıp yapılmaması, sigara içen hastalarda sigaraya maruziyet düzeyi (paket/yıl) ve maruziyet düzeyinin alt bileşenleri olan sigara günlük paket kullanım miktarı (günlük paket sayısı) ve sigara kullanım süresi(yıl) kaydedildi. Nüks ve progresyon gelişen ve gelişmeyen hastalar arasında bu parametreler incelenerek ayrıca nüks ve progresyon üzerine etkili faktörlerin araştırılması için de lojistik regresyon analizi ugyulandı. Bulgular: Çalışmamıza kliniğimizde yüzeyel mesane tümörü tanısı alan 329 hasta dahil edilmiş olup yaş ortalaması 64,4±12,8 yıl (range: 21-92) bulunmuştur. Hastaların %88'i (n=288) erkek, %12'si (n=41) kadın idi. Hastaların %76'sı (n=250) sigara içmekteydi. Sigara içen hastaların ortalama sigara içme durumu 42,3±23,3 paket/yıl (range: 5-150) idi. Hastalarımızın %35,9'unda (n=118) nüks, %17,4 ise (n=57) progresyon olmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: Bladder cancer is the fifth most common malignancy in the Western world after prostate, breast, lung and colorectal cancer. Smoking is one of the most important risk factors for bladder cancer. In this study, we aimed to investigate the effect of smoking and some factors of the primary tumor on recurrence and progression in patients diagnosed with non- muscle invasive bladder tumors. Materials and Methods: Patients who were diagnosed with non-muscle invasive bladder cancer in our clinic between 2015 and 2020 and were followed up regularly for at least 1 year after transurethral resection were included in our study. The data of the patients were reviewed retrospectively. Patients divided into 3 groups as continue smoking, ceased smoking after TUR, and non-smokers.After dividing, patients' age, gender, number of chronic diseases,stage of primary tumor, presence of CIS, tumor size and number, whether re-TUR was performed, level of exposure to cigarettes in smokers (pack/year) and the sub-components of the exposure level, the amount of cigarettes used per day (number of packs per day) and the duration of smoking (years) were recorded. Logistic regression analysis was also applied to investigate the factors affecting relapse and progression by examining these parameters between patients with and without recurrence and progression. Results: Our study included 329 patients diagnosed with superficial bladder tumor in our clinic, and the mean age was 64.4±12.8 years (range: 21-92). 88% (n=288) of the patients were male and 12% (n=41) were female. 76% (n=250) of the patients were smokers. The mean smoking status of the patients who smoked was 42.3±23.3 pack/year (range: 5-150). 35.9% (n=18) of our patients had recurrence and 17.4% (n=57) had progression.