Endometrium kanseri, over kanseri ve endometriozis hastalıklarında serum rabeks 5 düzeylerinin belirlenmesi
Determination of serum rabex 5 levels in endometrial cancer, ovary cancer and endometriosis diseases
  1. Tez No: 460055
  2. Yazar: SERDAR EZİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVTAP BAKIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Biochemistry, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Rabeks 5, erken endozom füzyonunda görevli küçük GTPaz rab 5 için guanin nükleotid değiştirici faktör (GEF) aktivitesine sahip bir proteindir. Meme kanseri, gastrik kanser, prostat kanseri, kolorektal kanser ve akciğer kanseri gibi kanserlerde rabeks 5 gen ekspresyonu artmış olarak bulunmuştur. Fakat şimdiye kadar endometrium kanseri, over kanseri ve patogenezi bazı yönlerden kansere benzeyen endometriozis hastalığı ile rabeks 5 arasındaki ilişki bilinmemektedir. Bu çalışmada endometrium kanseri, over kanseri ve endometriozis hastalıklarında serum rabeks 5 düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamıza Haziran 2015-2016 tarihleri arasında Cumhuriyet Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalında endometrium kanseri, over kanseri ve endometriozis tanısı almış her bir grup için 25'er hasta ve kontrol olarak 25 sağlıklı kadın dahil edildi. Serum rabeks 5 düzeyleri Enzim Linked Immuno-Sorbent Assay (ELISA) yöntemiyle belirlendi. Hasta grupları kontrol grubu ile ayrı ayrı karşılaştırıldığında her 3 hastalık grubundaki serum rabeks 5 düzeyleri kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha yüksek bulundu. Endometrium kanseri ve over kanseri hasta gruplarındaki serum rabeks 5 düzeyleri birbirleri ile ve endometriozis ile karşılaştırıldığında aralarında anlamlı bir fark bulunmadı. Endometrium kanseri ve over kanseri hasta gruplarındaki serum rabeks 5 düzeyleri ile tümör histolojik derecesi (grade), lenf nodu metastazı ve lenfovasküler invazyon varlığı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı. Endometrium kanseri, over kanseri ve endometriozis hasta gruplarındaki serum rabeks 5 düzeyleri ile yaş ve evre arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı
Özet (Çeviri)
Rabex-5 is a protein that has guanine nucleotide exchange factor (GEF) activity for small GTPase rab 5 involved in early endosome fusion. It was found that rabex 5 gene expression increases in cancers, including breast cancer, gastric cancer, prostate cancer, colorectal cancer and lung cancer. However, the relation between rabex 5 and endometrial cancer, ovary cancer and endometriosis, which is similar to cancers in patogenesis in many aspects, is yet unknown. In this study, it was aimed to determine serum rabex 5 levels in endometrial cancer, ovary cancer and endometriosis. A group of 25 patients with a diagnosis of endometrial cancer, ovary cancer and endometriosis who admitted to the Department of Gynecology at Cumhuriyet University between June 2015 and june 2016 and a control group consisting of 25 healthy women were included to this study. Serum rabex 5 levels were obtained via Enzyme Linked Immuno-Sorbent Assay (ELISA). When comparing the patient groups and the control group separately, rabex 5 levels were significantly higher in each group of 3 diseases than in the control group. When compairing the serum rabex 5 levels between the endometrial cancer group and the ovary cancer group, and between each of these 2 groups and the endometriosis group, there was no statistically significant difference found. In the endometrial cancer group and the ovary cancer group, no statistically significant difference in tumor histologic grade, presence of lymph node metastasis, and presence of lymphovascular invasion between serum rabex 5 levels was found. In the endometrial cancer group, the ovary cancer group and the endometriosis disease group, there was no statistically significant difference in age and grade between serum rabex 5 levels.