Oligodendrogliomlarda CIC ve p16 proteinlerinin immünhistokimyasal ifadesinin tümör derecesi, rekürrens ve prognoz ile ilişkisi
Association of immunohistochemical expression of CIC and p16 proteins with tumor grade, recurrence and prognosis in oligodendrogliomas
- Tez No: 861495
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERVET GÜREŞCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Oligodendrogliomlar (ODG), primer beyin ve diğer santral sinir sistemi (SSS) gliomlarının %3,5'ini oluştururlar. SSS tümörleri geçmişte glial hücrelere benzerlikleri göz önüne alınarak sınıflanırken Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) 2016 sınıflamasında ilk kez histopatolojik fenotipe genetik değişiklikler de entegre edilerek sınıflandırılmaya başlanmıştır. Bu çalışmada amacımız literatürde glial tümörlerde önemi vurgulanan Capicua (CIC) mutasyonu yanı sıra astrositom, melanom gibi pek çok tümörde prognostik önemi bilinen Siklin bağımlı kinaz inhibitörü 2A/B (CDKN2A/B) homozigot delesyonu ile ilişkili olan p16 ifadesinin ODG'deki prognostik önemini araştırmaktır. Bu çalışma olguların tümünde izositrat dehidrogenaz (IDH) ve 1p19q kodelesyon yanı sıra alpha-thalassemia mental retardation x-linked (ATRX) mutasyonu durumlarının tanımlanmış olması ile literatürden ayrılmaktadır. Çalışma için 2016-2022 yılları arasında Ankara Numune Eğitim Araştırma Hastanesi ve T.C. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Tıbbi Patoloji Laboratuvarında ODG tanısı alan 92 olgu belirlenmiştir. Çalışma kapsamında tanısal sonuçlara ek olarak tüm olgulara immünhistokimyasal (İHK) yöntemle CIC ve p16 antikorları uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar demografik veriler, tümör derecesi, moleküler özellikler, hastalıksız sağ kalım (HSK) ve genel sağ kalım (GS) ile karşılaştırılmıştır. Tüm değişkenler için tanımlayıcı istatistiksel çalışmalar yapılmıştır. Sağ kalım analizinde Kaplan Meier eğrisinden faydalanılmıştır. Çalışma sonucunda derece 3 tümörlerde CIC ifade kayıp oranı daha yüksek saptanmıştır. CIC ifadesinin tamamen yokluğu daha kısa HSK ile ilişkili bulunmuştur. Çok değişkenli analizlerde CIC ve p16'nın birlikte kaybının tümör derecesi ile ilişkisi gösterilmiştir. 19q kolunda %30'dan fazla polizomi içeren olgularda HSK süresinin daha kısa olduğu saptanmıştır. Ayrıca mitoz artışı, nekroz, MVP (Mikrovasküler proliferasyon) varlığı ve gruplandırdığımızda (MVP ve nekroz varlığı, MVP ve mitoz artışı varlığı, nekroz ve mitoz artışı varlığı, MVP, nekroz ve mitoz artışı varlığı) daha kısa HSK ile ilişkili bulunmuştur. Kesin sonuçlar için moleküler testler gerekli olmakla birlikte CIC İHK'sı günlük pratikte prognozu öngörecek bir tarama biyobelirteci olarak yol gösterici olabilir
Özet (Çeviri)
Oligodendrogliomas (ODG) constitute 3.5% of primary brain and other central nervous system (CNS) gliomas. In the past, CNS tumors were classified based on their similarity to glial cells, but in the World Health Organization (WHO) 2016 classification, genetic changes were integrated into the histopathological phenotype for the first time. In this study, we aimed to investigate the prognostic significance of CIC mutation the importance of which is emphasized in glial tumors in the literature. and p16 expression associated with CDKN2A/B homozygous deletion, which is known to have prognostic significance in many tumors such as astrocytoma and melanoma. This study differs from the literature in that isocitrate dehydrogenase (IDH) and 1p19q coding status as well as alpha-thalassemia mental retardation x-linked (ATRX) mutations were identified in all cases. For the study, 92 cases diagnosed with ODG in the Depatment Pathology Laboratory of Ankara Numune Training and Research Hospital and Ankara Bilkent City Hospital of Turkish Republic University of Health Sciences Ankara between 2016 and 2022 were selected. In addition to the diagnostic results, CIC and p16 antibodies were applied to all cases by immunohistochemical (IHC) method. The results obtained were compared with demographic data, tumor grade, molecular characteristics, disease-free survival (DFS) and overall survival (OS). Descriptive statistical studies were performed for all variables. Kaplan-Meier curve was used for survival analysis. As a result of the study, the rate of loss of CIC expression was higher in grade 3 tumors. Complete absence of CIC expression was associated with shorter DFS. In multivariate analyses, loss of CIC and p16 together was associated with tumor grade. It was found that the duration of DFS was shorter in cases with more than 30% polysomy in the 19q arm. In addition, the presence of increased mitosis, necrosis, MVP and when grouped (presence of MVP and necrosis, presence of MVP and increased mitosis, presence of increased mitosis and necrosis, presence of MVP, necrosis and increased mitosis) were found to be associated with shorter DFS. Although molecular tests are required for definitive results, CIC IHC may be guiding as a screening biomarker to predict prognosis in daily practice.