Analysis of cash vs. stock dividend announcements effect on stock prices in the İstanbul Stock Exchange
Nakite karşı hisse senedi temettü ilanlarının, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda hisse senedi fiyatlarına etkisinin incelenmesi
- Tez No: 86151
- Danışmanlar: DOÇ. DR. JALE SÖZER ORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
IV ÖZET Temettü ilanlarının bilgi içerip içermediği, içermesi durumunda bu bilginin hisse senedi getirilen üzerindeki etkisi konusunda çeşitli araştırmalar yapılmıştır. Bu çalışma da benzer nitelikleri araştırmasına karşın, temettü ilanlarını temettülerin ödeme türlerine göre kategorilere ayırıp her kategorinin etkisini ayrı olarak ele almaktadır. Bu çalışma temettü ödemelerini nakit, hisse senedi ve melez olmak üzere 3 kategoriye ayırmaktadır. Temettü ödemesinin ilan tarihini olay tarihi olarak ele almaktadır. Her kategori için olay tarihinin etrafındaki [-40, 40] olay sürecini incelemektedir. Sonuçlar daha sonra ayrı ayrı ve karşılaştırmalı olarak sunulmaktadır. Bu çalışmada örnek oluşturma işleminde kesite bağlı ve kesitten bağımsız olmak üzere 2 ayrı varsayım kullanılmaktadır. Her iki varsayımla oluşturulan örnekler çok yakın sonuçlar ortaya koymuştur. Bunun üzerine analiz için kesite bağlı varsayım seçilmiştir. Kesitten bağımsız örnek, ilgi ve karşılaştırma için Ek A'da ayrıca sunulmuştur. Ampirik çalışmanın sonuçlan, nakit ve melez temettü durumunda hisse senedi getirilerinin olay tarihinden önce fazla artış sağladığını ortaya koymuştur. Buna karşın hisse senedi temettülerinde, getirilerin olay tarihinden önce değişmediği gözlemlenmiştir. Tüm kategorilerin olay tarihinden sonra eksi getiri sağlayarak, etkin piyasa özelliği gösterdiği gözlemlenmiştir.Nakit temettü durumunda bazı yatırımcılara hisselerin durumlarıyla ilgili bilgi sızıntısı olduğu gözlemlenmiştir. Karşılaşılan diğer tepkiler temettü ödeme sürecine bağlı olarak açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Various researches have been conducted so far to assess the availability of information content in dividend announcements, and if so the effect of this information on security returns. Although this work tends to investigate similar properties, it categorizes dividend payments according to their payment type, and analyses each type's effect separately. This thesis separates dividend payments into 3 categories; cash, stock and hybrid dividends. Dividend announcement date was taken as the event day. It examines the information content of each category by analyzing the event period of [-40, 40] around the announcement date of the dividend. It than tries to interpret the results in a comparative way, showing the effect of each type separately. Two assumptions were used in the examination; cross-sectional dependence (CSD) and cross-sectional independence (CSI). Samples constructed by both assumptions revealed very close results. CSD is selected for analyzing the hypotheses to include firm effects. CSI sample was introduced in Appendix A, for interest and comparison. The empirical results exhibit positive excess returns for cash and hybrid dividends before the announcement day. By contrary stock dividends seems to be indifferent to the event until its occurrence. All three categories exhibit negative excess returns afterIll the day of announcement, reflecting an efficient market action to the occurring information. There seem to be some information leakage in the case of cash dividends, other return behaviors were tried to be explained in accordance with the dividend payment process explained in its chapter.