Aile hekimliği polikliniğine başvuran ve non-steroid anti inflamatuvar ilaç kullanan hastaların akılcı ilaç kullanımı ile ilgili bilgi düzeylerinin belirlenmesi
Determination of the levels of knowledge about rational medicine use of patients who apply to the family medicine policy clinic and use non-steroid anti-inflammatory drugs
  1. Tez No: 861515
  2. Yazar: EMİN HAKAN YÜCEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA GÖKGÖZ DURMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, aile hekimliği polikliniğine başvuran ve non-steroid anti inflamatuvar ilaç kullanan hastaların akılcı ilaç kullanımı ile ilgili bilgi düzeylerinin belirlenmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışma kesitsel ve tanımlayıcı tipte bir çalışmadır. Bu çalışma Konya ili Kulu ilçesinde bulunan Karşıyaka 1 Nolu Aile Sağlığı Merkezi'nde 01/07/2023- 31/08/2023 tarihleri arasında aile sağlığı merkezine başvuran 18-70 yaş arası 320 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak,“Anket Formu”ve“Akılcı İlaç Kullanım Ölçeği”kullandı. Anket formu, toplam 17 sorudan oluşmaktadır. Akılcı İlaç Kullanım Ölçeği, 21 sorudan oluşmaktadır ve ölçekten alınan puan arttıkça akılcı ilaç kullanımı bilgi seviyesi artmaktadır. Verilerin analizi IBM SPSS (Statistical Package For Social Sciences) 22.0 paket programında yapıldı. Bulgular: Çalışmaya 18-70 yaş arasında 320 gönüllü katılımcı dahil edildi. Katılımcıların Akılcı İlaç Kullanımı Ölçeği puan ortalaması 35,24 ± 5,46 olarak bulundu. Katılımcıların %52,8'inin kadın, %42,8'inin üniversite ve üzeri eğitime sahip, %56,3'ünün evli olduğu, %86,6'sının sosyal güvencesinin olduğu, %63,7'sinin çalıştığı ve %45,6'sının gelirinin giderine eşit olduğu, %73,8'inin kronik hastalığa sahip olmadığı, %63,4'ünün baş ağrısı sebebi ilaç kullandığı bulundu. Katılımcıların %54,7'sinin akılcı ilaç kullanımı yeterli bilgi düzeyine sahip olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
AİM: The aim of this study is to determine the knowledge level of patients who apply to the family medicine outpatient clinic and use non-steroidal anti-inflammatory drugs regarding rational drug use. Material and Method: The study is a cross-sectional and descriptive type study. This study was conducted at Karşıyaka Family Health Center No. 1 in Kulu district of Konya province, with 320 participants aged 18-70 who applied to the family health center between 01/07/2023 and 31/08/2023.“Questionnaire Form”and“Rational Drug Use Scale”were used as data collection tools. The survey form consists of a total of 17 questions. The Rational Drug Use Scale consists of 21 questions, and as the score obtained from the scale increases, the level of knowledge about rational drug use increases. Data analysis was done in IBM SPSS (Statistical Package For Social Sciences) 22.0 package program. Results: 320 volunteer participants between the ages of 18 and 70 were included in the study. The average score of the participants on the Rational Drug Use Scale was found to be 35.24 ± 5.46. 52.8% of the participants were women, 42.8% had a university degree or higher, 56.3% were married, 86.6% had social security, 63.7% were employed and 45% were employed. It was found that 6.6% of them had an income equal to their expenses, 73.8% did not have a chronic disease, and 63.4% used medication for headaches. It was found that 54.7% of the participants had sufficient knowledge of rational drug use. Rational drug use knowledge level is related to age, education level, marital status, social security, occupation, chronic disease status, frequency of painkiller use, first thing to do in case of illness, having to prescribe medication to keep medication at home, keeping leftover/spare medication at home, health of the home.