Obsturiktif uyku apnesinde pozitif hava yolu basınç tedavisinin asimetrik dimetil arginin (ADMA) düzeyine etkisi
Effect of positive airway pressure therapy on asymmetric dimethyl arginine (ADMA) level in obstructive sleep apnea
- Tez No: 861522
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET FEVZİ POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Göğüs Hastalıkları, Biochemistry, Chest Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Obstrüktif Uyku Apne Sendromu (OSA) teşhisi olan hastalarda ortaya çıkan tekrarlayan hipoksi/ hipoksemi ve reoksijenasyon oksidatif stres sistemlerini harekete geçirebilmektedir. Oksidatif stres asimetrik dimetil arginin (ADMA) yapımında rol alan katalizörlerin aktivitelerinde değişiklikler yaparak serum ADMA düzeyini etkilemektedir. Asimetrik dimetil arginin (ADMA), nükleoproteinlerde bulunan arjinin rezidülerine, protein arjinin metil transferaz enzimi tarafından metil gruplarının sentez sonrası eklenmesi ve proteinlerin yıkılması sonucunda oluşan metillenmiş arjinin türevidir. Serum ADMA düzeyi hastalığın derecesini öngörmede bir belirteç olarak değerlendirilebilir. Çalışmamızın amacı serum ADMA düzeyi ile OSA arasındaki ilişkiyi saptayıp pozitif hava yolu basınç tedavisinin etkisini araştırmaktır. Çalışmaya Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Uyku Bozuklukları Merkezinde PSG kaydı yapılan hastalar alındı. Çalışma protokolü için Yozgat Bozok Üniversitesi Etik Kurulundan izin alındı. Hastaların yaş, cinsiyet, alışkanlıklar, komorbid hastalıklar, boy, kilo, vücut kütle indeksi (VKİ), boyun çevresi, bel çevresi, PSG parametreleri oluşturulan çalışma formuna kaydedildi. Hasta ve kontrol grupları arasında yaş, cinsiyet, vücut kütle indeksi ve semptom sıklığı açısından anlamlı fark saptanmayacak (p>0,05) şekilde rastgele yöntemle seçildi. Çalışmaya AHİ değeri 5'in üzerinde saptanan OSA olguları alındı. Kontrol grubu ise AHİ
Özet (Çeviri)
Recurrent hypoxia/hypoxemia and reoxygenation occurring in patients diagnosed with Obstructive Sleep Apnea Syndrome (OSA) can activate oxidative stress systems. Oxidative stress affects serum ADMA levels by making changes in the activities of catalysts involved in the production of asymmetric dimethyl arginine (ADMA). Asymmetric dimethyl arginine (ADMA) is a methylated arginine derivative formed as a result of the post-synthesis addition of methyl groups to arginine residues in nucleoproteins by the protein arginine methyl transferase enzyme and the degradation of proteins. The aim of our study is to determine the relationship between serum ADMA level and OSA and to investigate the effect of positive airway pressure therapy. Patients who were recorded for polysomnography at Bozok University Faculty of Medicine Sleep Disorders Center were included in the study. Permission was received for the study protocol from Yozgat Bozok University Ethics Committee. The patients' age, gender, habits, comorbid diseases, height, weight, body mass index (BMI), neck circumference, waist circumference, and PSG parameters were recorded in the created study form. They were randomly selected so that no significant difference (p>0.05) was detected between the patient and control groups in terms of age, gender, body mass index and symptom frequency. OSA cases with an AHI value above 5 were included in the study. The control group was selected from simple snoring cases with AHI