Preeklamptik anne bebeklerinde abdominal aorta intima media kalınlığı ve kordon kanında apelin düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of abdominal aorta intima media thickness and apelin levels in cord blood in babies of preeclamptic mothers'
- Tez No: 861543
- Danışmanlar: PROF. DR. DERYA ARSLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Kocaeli Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Çocuk ve ergenlerde hipertansiyon (HT) günümüzde bir halk sağlığı sorunu haline gelmiştir. Çocuk ve ergenlerde hipertansiyon prevalansı giderek artmakta; yüksek kan basıncı (KB) sıklıkla erişkin yaşa aktarılmaktadır. HT kriterlerini sağlayan çok sayıda hipertansif çocuk tanısız ve tedavisiz kalmaktadır. Tanı ve tedavi gecikmesi sonucu oluşan son organ hasarı, yaşamın erken dönemlerinde önemli kardiyovasküler morbidite ve mortalite oranlarına sebep olmaktadır. Erken tanı ve uygun tedavi ile erken erişkin dönemde hipertansiyon ilişkili komplikasyonlar önlenebilmektedir. Bu çalışmanın amacı; ulusal ve uluslararası literatüre katkı sağlamak amacıyla preeklamptik anne bebeklerinde abdominal aorta intima media kalınlığı ve kordon kanında apelin düzeyi ilişkisinin ileri dönemde HT hastalığının oluşmasına etkisinin incelenmesi ve bu hastaların takibi açısından yeni ve özgün bir bakış açısı sağlamasıdır. Gereç ve Yöntem: Bu tez çalışması prospektif tipte bir vaka-kontrol çalışmasıdır. Bu çalışmaya 01.07.2023-31.12.2023 tarih aralığında Konya SUAM Kadın Doğum ve Hastalıkları Kliniğinde ek hastalığı olmayan sezeryan (C\S) ile doğum yapmış preeklamptik annelerin bebeklerinden 30, sağlıklı anne bebeklerinden 30 kontrol grubu olmak üzere toplam 60 katılımcı dahil edildi. Her iki grupta da C/S esnasında kordon kanı alınarak bu örneklerden apelin düzeyi ölçüldü. Taburculuk öncesi ekokardiyografi ile kardiyak değerlendirmeleri yapıldı. Bu veriler kayıt altına alındı. Bulgular: Çalışmaya vaka grubunda 30 ve kontrol grubunda 30 olmak üzere toplam 60 hasta dahil edilmiştir. Hastaların %40'ı erkek %60'ı kızdır. Kontrol grubunun sistolik kan basıncı (SKB) ortalaması 70,87 ± 5,85 diyastolik kan basıncı (DKB) ortalaması 40,5± 4,22 iken vaka grubunun SKB ortalaması 71,8±6,86 DKB ortalaması 42,13±5,78'dir. İstatistiksel olarak anlamlı değildir (p>0,05). Kontrol ve vaka grubunda bulunan bireylerin ekokardiyografik muayene sonuçlarına bakıldığında; aort intima media kalınlığı (aIMT), ejeksiyon fraksiyonu (EF), aort anülüs çapı (mm), FS (fraksiyonel kısalma), sol ventrikül diyastol sonu çapı (LVIDd), sol ventrikül sistol sonu çapı (LVIDs), diyastol sol ventrikül arka duvar kalınlığı (LVPWd), aort akım hızı (m/sn) ve pulmoner akım hızı (m/sn) değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmadığı gözlendi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: Hypertension in children and adolescents has become a public health issue today. The prevalence of hypertension in children and adolescents is increasing; high blood pressure (BP) is often carried into adult age. A significant number of hypertensive children who meet the criteria for hypertension remain undiagnosed and untreated. Delays in diagnosis and treatment lead to end-organ damage, significant cardiovascular morbidity, and mortality rates in the early stages of life. Early diagnosis and appropriate treatment can prevent hypertension-related complications in early adulthood. The aim of this study is to examine the effect of the relationship between abdominal aorta intima media thickness and apelin levels in cord blood in newborns of preeclamptic mothers on the development of hypertension in later life, and to provide a new and original perspective to the department of pediatric cardiology in terms of follow-up of these patients, thereby contributing to the national and international literature. Materials and Methods: This thesis is a prospective case-control study. A total of 60 participants were included in this study within the date range of 01.07.2023-31.12.2023 consisting of 30 patients and 30 control group members from the newborns of mothers who gave birth via cesarean section (C/S) at Konya SUAM Obstetrics and Gynecology Clinic. In both groups, cord blood was collected during C/S, and apelin levels were measured from these samples. Cardiac assessments were made with echocardiography before discharge. These data were recorded. Results: A total of 60 patients were included in the study, 30 in the case group and 30 in the control group. 40% of the patients were male and 60% were female. The mean systolic blood pressure (SBP) of the control group was 70,87 ±5,85 and the mean diastolic blood pressure (DBP) was 40,5± 4,22 while the case group's mean SBP was 71,8±6,86 and mean DBP was 42,13±5,78. This was statistically insignificant. (p> 0,05) When examining the echocardiographic examination results of individuals in both the control and case groups, no statistically significant difference was observed in the values of Intima Media Thickness (mm), Ejection Fraction (%), Aortic Annulus diameter (mm), Fractional Shortening (%), LVID (mm), LVIDs (mm), LVPWd (mm), Aortic flow velocity (m/s), and Pulmonary flow velocity (m/s) (p>0,05).