Teaching mathematics to academically diverse learners in middle school classrooms: Teachers views and reflections
Ortaokul düzeyinde akademik başarı yönünden çeşitlilik gösteren öğrencilere matematik öğretmek: Öğretmen görüş ve yansıtımları
- Tez No: 861544
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ ÇAKIROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
Öğretmenlerin sınıf içerisinde geçirdikleri süreci anlamak ve yaşadıkları sorunları/zorlukları belirleyebilmek kapsayıcı matematik eğitimi sunabilmek için önemlidir. Başarılı bir matematik öğretimi sunabilmek için öğretmenlerin nelere ihtiyaç duyduklarını bilmek, çözüm önerileri sunma noktasında referans olacaktır. Öğretmenleri gözlemlemek ve onların görüşlerini almak, davranışlarına erişim imkânı sağlar ve bu davranışları bir bağlama oturtmaya izin verir. Bu tez kapsamında, akademik başarı yönünden çeşitlilik gösteren öğrencilerin olduğu bir sınıfta matematik öğretmeni olma deneyiminin öğretmenlerin bakış açısı ile ne anlama geldiği araştırılmıştır. Çalışmanın yürütülmesi için nitel ağırlıklı sıralı karma desen tercih edilmiştir. Öğretmenlerin heterojen bir sınıfta kapsayıcı matematik sunmaya yönelik inanç düzeylerini belirlemek için bir ölçek geliştirmiştir ve takiben fenomenolojik mülakatlar yoluyla bu türlü sınıflarda gerçekleşen öğretmenlik sürecinin bilgi ve uygulama bağlamında özü ortaya konulmaya çalışılmıştır. Öğretmenlerin matematik öğretme bilgisi açısından eksikliği olmadığı fakat kapsayıcı matematik sunma noktasında çeşitli sebeplerin bilgiyi eyleme dönüştürmekte zorlandıkları bulgusu elde edilmiştir. Ayrıca, mevcut şartlarda akademik çeşitliliğe cevap verebilecek bir matematik öğretim ortamının oluşabileceğine inanmadıklarına dair bulgular elde edilmiştir. Elde edilen bulgular ışığında, öğretmenlerin mesleki tatmininin ve matematik öğretim sürecinin kalitesinin artırılabilmesi için, öğretmen eğitimi programlarının daha uygulamalı ve gerçek sınıf ortamlarına odaklanılması gerekmektedir. Öğretmenlerin sınıf içi çeşitliliğe yanıt verebilme kapasitelerini artırmak ve öğrenci merkezli bir matematik eğitimi sağlamak için eşgüdüm ve iş birliği içinde hareket edilmelidir. Bu, sadece öğretmenlerin değil, eğitim politikaları ve okul yönetimlerinin de dikkate alınması gereken bir süreçtir.
Özet (Çeviri)
Understanding the process that teachers go through in the classroom and identifying the challenges they face is crucial for providing inclusive mathematics education. Knowing what teachers need to deliver successful mathematics instruction is a reference point for proposing solutions. Observing teachers and gathering their opinions provides access to their behaviours and allows these behaviours to be contextualized. This thesis investigates what it means to be a mathematics teacher in a classroom with academically diverse students, from the teachers' perspective. A qualitative-focused sequential mixed-methods design was chosen for conducting this study. A scale was developed to determine teachers' beliefs about providing inclusive mathematics in heterogeneous classrooms. Subsequently, phenomenological interviews were conducted to explore the essence of the teaching process in such classrooms in terms of knowledge and application. It was found that teachers have no deficiency in their knowledge of teaching mathematics, but they struggle to transform this knowledge into action for inclusive teaching due to various reasons. Furthermore, findings suggest that teachers do not believe a mathematics teaching environment that can respond to academic diversity can be established under current conditions. The findings indicate that for the professional satisfaction of teachers and the improvement of the quality of mathematics teaching, teacher education programs need to be more practical and focused on real classroom environments. Teachers need to work in coordination and cooperation to increase their capacity to respond to classroom diversity and provide student-centred mathematics education. This process requires consideration not only of teachers but also of educational policies and school administrations.