Aile sağlığı merkezlerinde takip edilen gebelerin aşı olma durumları ve etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of vaccination status among pregnant women attending family health centres and associated factors
- Tez No: 861553
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEMET TAŞKIN EGİCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Enfeksiyonlardan korunmada en etkili uygulama aşılamadır. Gebelikte aşılama gebelerde ve yenidoğanlarda hastalıkların önlenmesinde için oldukça etkili bir yöntemdir. Bu çalışmada aile sağlığı merkezlerinde takip edilen gebelerin aşı olma durumları ve etkileyen faktörler değerlendirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı, kesitsel tasarımda olan araştırmamız 01.07.2023-01.08.2023 tarihleri arasında, İstanbul Maltepe ilçesindeki aile sağlığı merkezlerine kayıtlı ve takipli gebeler üzerinde yapılmıştır. Çalışmaya dahil edilme kriterlerini sağlayan 326 gebe gelişigüzel örneklem yöntemine göre dahil edilmiştir. Çalışmaya katılan gönüllülere sosyodemografik özellikler, kronik hastalık durumu, obstetrik öykü, Covid-19 öyküsü, gebelikte aşı bilgisi, aşı tutumu ve aşı olma durumu bilgilerini içeren bilgi toplama anketi uygulanmıştır. Tanımlayıcı bulgular sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, medyan, minimum ve maksimum değerleriyle sunulmuştur. Gebelikte aşı bilgisi varlığı, aşılamanın gerekli olduğu düşüncesi varlığı ve aşı olma veya olmayı planlama ile ilişkili faktörler Pearson ki-kare testi, Fisher'in kesin ki-kare testi ve Mann-Whitney u testi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Vaccination represents the most efficacious method of infection prevention. Vaccinating pregnant women is a highly efficient way to avoid infections in both the mothers and their newborns. This study intends to assess the vaccination status of pregnant women in family health centres and the factors influencing it. Materials and Methods: A cross-sectional study was carried out on pregnant women who were enrolled and monitored in family health centres in the Maltepe district of Istanbul from July 1, 2023, to August 1, 2023. 326 pregnant women who satisfied the inclusion criteria were selected for the study by Haphazard Sampling .The participants were given a data-collecting questionnaire that covered socio-demographic factors, chronic disease status, obstetric history, COVID-19 history, awareness about vaccination during pregnancy, vaccination attitudes, and vaccination status. The descriptive findings were provided using numerical data such as numbers, percentages, means, standard deviations, medians, minimum, and maximum values. We assessed the knowledge of vaccination during pregnancy, the belief in its importance, and factors related to vaccination status or intention to get vaccinated using statistical tests including the Pearson chi-square test, Fisher's exact chi-square test, and Mann-Whitney U test.