Gebelik sürecinde tıbbi aydınlatma
Giving medical information during the pregnancy
- Tez No: 386557
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN TUNCER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deontoloji ve Tıp Tarihi, Medical History and Ethics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıp Tarihi ve Etik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tezin amaçları, öncelikle gebelerin gebelik ve gebeliğin tıbbi takibi süreçleri hakkında ne ölçüde bilgilendirildiğini saptamak; ikinci olarak onların bilgilendirilme beklentisinin ve gebeliği izleyen sağlık profesyonellerinin bilgi verme eğiliminin derecelerini belirlemek; üçüncü olarak da çağdaş tıbbın ve tıp etiğinin bir gereği olan bilgilendirme görevi çerçevesinde bir durum değerlendirmesi yaparak önerilerde bulunmaktır.Araştırma, Mersin il merkezinde yaşayan, ilk gebeliğinin 36. haftasında ya da üstünde olan, Mersin Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde, Mersin Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi'nde, Mersin il merkezindeki sağlık ocaklarında ve Mersin Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Merkezi'nde, Mersin'deki özel sağlık merkezlerinde takip edilen, araştırmaya katılmayı kabul eden 102 gönüllü gebe üzerinde yürütülmüştür. Katılımcılarla yüz yüze görüşme yapılmış ve kendilerine 63 sorudan oluşan veri toplama formu uygulanmıştır.Literatürle büyük ölçüde uyumlu olduğu görülen bulgular genel olarak değerlendirildiğinde, sağlık profesyonellerinin kendi işlerinin aksamadan yürümesine katkı sağlayacak bilgileri aktarma konusunda titiz davrandıkları, sadece gebelerin bilgi birikimine katkı sağlayacak aktarımlar konusunda ise aynı titizliği göstermedikleri görülmektedir. Bu çerçevede özellikle ilaç kullanımı, aşılar, incelemelerin zamanında yapılması ve gebenin öz bakımı üzerinde durulmaktadır. Prenatal testler konusunda açıkça görüldüğü üzere, uygulamanın zamanında yapılmasını sağlamaya yönelik bilgi aktarımı söz konusu olmakla birlikte, testin gerekçesi ve sonuçları hakkında bilgilendirme aynı ölçüde yapılmamaktadır. Gebelerin çağdaş tıp etiği çerçevesinde, öngörülen düzeyde bilgilendirilmediğini söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
The present study firstly aims to evaluate however pregnant women are informed about pregnancy and medical observation, secondly to determine the degree of expectation of being informed by the healthcare professionals and tendency of information that the healthcare professionals give, and also to give suggestions by evaluating this condition in the light of medical ethics and current medicine.One hundred two voluntary pregnant women included in this study who are first pregnancy and at the 36 and over gestational age, and are surveyed in different obstetrical centers in Mersin. A questionnaire with 63 questions is applied to them and also, the researcher had an interview with them face to face.Results that are nearly similar with literature demonstrate that healthcare professionals behave fastidiously on pregnant women about giving information that assists in their working without any problem, however they do not behave on pregnant women in the same way to inform them about pregnancy. In this case, some aspects especially, in drug administration, vaccination, current observation and self-care of pregnant are emphasized. It is clear that giving information providing practice on time about prenatal tests is indicated, but the information about the reason and the results of the test is not given in the same rate. Therefore, it is concluded that pregnant women are not informed by the healthcare professionals in the light of current medical ethics paradigm.