Farklı CAD/CAM teknikleriyle üretilen geçici restorasyonlarının marjinal ve internal uyumlarının Mikro-BT ile değerlendirilmesi
Evaluation of marginal and internal fit of temporary restorations manufactured by different CAD/CAM techniques with Micro-CT
- Tez No: 861554
- Danışmanlar: PROF. DR. EVŞEN TAMAM
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Bu in vitro çalışmanın amacı; eksiltmeli ve eklemeli CAD/CAM üretim yöntemlerinin, geçici kron ve köprü restorasyonlarının marjinal ve internal uyumları üzerindeki etkisini Mikro-BT yöntemi ile değerlendirmektir. Gereç-Yöntem: Çalışmada, geçici kron ve köprü restorasyonları için prepare edilen model dişlerden dijital ölçü alındı ve restorasyonlar Exo-CAD yazılımıyla tasarlandı. Tasarıma ait .stl formatındaki veriden 2 farklı üretim yöntemiyle geçici kron ve köprü restorasyonları üretildi (n=10). Restorasyonların marjinal ve internal uyumu mikrometrik ve volumetrik olarak Mikro-BT (Skyscan 1275; Skyscan, Kontich, Belçika) ile değerlendirildi. Grup içi ve gruplar arası verilerin normal dağılım gösterip göstermediğini tespit etmek için Shapiro-Wilk testi kullanıldı. Dört ayrı gruptaki premolar dişlere ait değerleri karşılaştırırken normal dağılım gösteren veriler için One-way ANOVA analizi, normal dağılım göstermeyen veriler için Kruskal-Wallis analizi kullanıldı. One-way ANOVA analizi yapılan gruplar arasında farkın hangi gruptan kaynaklandığını tespit etmek için varyanslar homojen olduğunda Tukey testi uygulandı. Kruskal-Wallis Analizi yapılan gruplarda ise farkın hangi gruptan kaynaklandığını tespit etmek için Mann Whitney-U testi yapıldı. Molar dişleri değerlendirirken iki ayrı yöntemi karşılaştırmak için normal dağılım gösteren verilerde, Bağımsız gruplarda T testi ve normal dağılım göstermeyen gruplarda Mann-Whitney-U testi uygulandı (α =0,05). Sonuç: Kron restorasyonlarında eklemeli yöntem, eksiltmeli üretim yöntemine kıyasla daha iyi uyum göstermiştir. Köprü restorasyonlarında ise eksiltmeli yöntem genellikle daha başarılı bulunmuştur. Hem kron hem de köprü restorasyonlarında, her iki üretim tekniğinde de marjinal uyumun internal uyumdan daha yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this in vitro study to evaluate the effect of subtractive and additive CAD/CAM on the marginal and internal fit of temporary crown and bridge restorations using Micro-CT method. Materials-Methods: In this study, digital impressions were taken from the prepared model for temporary crown and bridge restorations and the restorations were designed with Exo-CAD software. Temporary crown and bridge restorations were produced using 2 different production methods from the design data in .stl format (n=10). Marginal and internal fit of restorations were evaluated micrometrically and volumetrically with Micro-CT (Skyscan 1275; Skyscan, Kontich, Belgium). Shapiro-Wilk test was used to determine whether the data within and between groups showed normal distribution. When comparing the values of premolar teeth in four different groups, One-way ANOVA analysis was used for data showing normal distribution, and Kruskal-Wallis analysis was used for data that did not show normal distribution. Tukey test was applied when the variances were homogeneous in order to determine which group caused the difference between the groups with one-way ANOVA analysis. In the groups in which Kruskal-Wallis Analysis was performed, the Mann Whitney-U test was performed to determine which group caused the difference. In order to compare two different methods when evaluating molar teeth, the T test was used for normally distributed data in Independent groups and the Mann-Whitney-U test was used for non-normally distributed groups (α = 0.05). Conclusion: In crown restorations, the additive method showed a better fit compared to the subtractive method. In bridge restorations, the subtractive method was generally found to be more successful. In both crown and bridge restorations, marginal fit was higher than internal fit in both production techniques.