Pandemi sonrası tip 1 diabetes mellitus hastalarında glisemik ve kardiyometabolik risk faktörlerinin kontrolü: Tek merkezli bir deneyim
Control of glycemic and cardiometabolic risk factors in patients with type 1 diabetes mellitus after the pandemic: A single-center experience
  1. Tez No: 861567
  2. Yazar: ELİF PALA ÖZYANDI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KANAT, UZMAN CÜNDÜLLAH TORUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada tip 1 diyabetli hastaların geleneksel kardiyometabolik risk faktörlerinin (hiperglisemi, dislipidemi ve hipertansiyon) kontrol düzeyleri ile mikrovasküler ve makrovasküler komplikasyon gelişiminin sıklığının değerlendirilmesi hedeflendi. Çalışmaya İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi İç Hastalıkları polikliniklerine Ağustos 2022-Mart 2023 tarihleri arasında başvuran tip 1 diyabet tanısıyla takip edilen 105 hasta dahil edildi. Hastaların 19'unun (%18,1) HbA1c'si, 40'ının (%38,1) LDL kolesterolü ve 64'ünün (%61) kan basıncı uluslararası kılavuzlara göre hedeflenen düzeylerdeydi. Ancak glisemik kontrol, lipid ve kan basıncının eş zamanlı kontrolünün sağlanabildiği yalnızca 5 hasta (%4,7) bulunmaktaydı. Hastaların %3,8'inde makrovasküler komplikasyon ve %26,6'sında mikrovasküler komplikasyon tespit edildi. Mikrovasküler komplikasyon gelişimi ile diyabet süresi ve glisemik kontrol arasında anlamlı olarak ilişki saptandı (p=0,044, p=0,046). Evli hastalarda anlamlı olarak daha sık mikrovasküler komplikasyon gelişimi görüldü (p=0,017). Glisemik kontrol ile hipoglisemik atak sıklığı arasında negatif bir korelasyon tespit edildi (r=-0,29, p=0,002).
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the control levels of traditional cardiometabolic risk factors (hyperglycemia, dyslipidemia, and hypertension) and the frequency of microvascular and macrovascular complication development in patients with type 1 diabetes. A total of 105 patients diagnosed with type 1 diabetes who presented to the Internal Medicine clinics of Istanbul Medeniyet University Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın City Hospital between August 2022 and March 2023 were included in the study. Hemoglobin A1c levels were within target levels for 19 patients (18.1%), LDL cholesterol for 40 patients (38.1%), and blood pressure for 64 patients (61%) according to international guidelines. However, simultaneous control of glycemic, lipid, and blood pressure levels was achieved in only 5 patients (4.7%). Macrovascular complications were detected in 3.8% of patients, and microvascular complications in 26.6%. There was a significant relationship between the development of microvascular complications and diabetes duration and glycemic control (p=0.044, p=0.046). Microvascular complication development was significantly more common in married patients (p=0.017). There was a negative correlation between glycemic control and the frequency of hypoglycemic attacks (r=-0.29, p=0.002).