Lomber spinal cerrahide; modifiye torakolomber interfasyal plan bloğu uygulanan hastalarla lidokain-ketamin infüzyonu alan hastaların postoperatif ağrı, hasta memnuniyeti ve opioid tüketimi üzerine etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effect of modified thoracolumbar interfascial plan block with lidocaine-ketamine infusion on postoperative pain, patient satisfaction and opioid consumption in lumbar spinal surgery
- Tez No: 861576
- Danışmanlar: PROF. DR. BERİT GÖKÇE CEYLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Lomber Spinal Cerrahide; Modifiye Torakolomber İnterfasyal Plan Bloğu Uygulanan Hastalarla Lidokain-Ketamin İnfüzyonu Alan Hastaların Postoperatif Ağrı, Hasta Memnuniyeti ve Opioid Tüketimi Üzerine Etkisinin Karşılaştırılması Lomber spinal cerrahi en çok ağrı duyulan prosedürlerden biridir. Lomber spinal cerrahi sonrasında ağrı, multifaktöriyeldir ve çözülmesi zor bir problemdir. Lidokain-Ketamin infüzyonları ve mTLİP blok; lomber spinal cerrahide postoperatif analjezi sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. Bu çalışmada elektif lomber spinal cerrahi geçiren hastalarda postoperatif multimodal analjezi amacıyla yapılan mTLİP bloğu ve lidokain-ketamin infüzyonlarının postoperatif etkilerini retrospektif olarak karşılaştırmayı amaçladık. Genel anestezi altında elektif lomber spinal cerrahi nedeniyle ameliyat olmuş hastalar retrospektif olarak tarandı. ASA skoru≥III, revizyon lomber cerrahi yapılan hastalar, koagülapatisi olan ve antikoagülan ilaç kullananlar, psikiyatrik hastalıklar ve iletişim zorluğu olan hastalar, VKİ>35kg/m² olanlar, operasyon süresi 3 saati geçenler, çalışmaya katılmayı reddeden ve verilerinde eksik olan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Geriye kalan hastaların dosyaları ve verileri ayrıntılı olarak incelendi. Hastaların verileri Grup M (n:40) mTLİP blok yapılan grup ve Grup LK (n:40) lidokain-ketamin infüzyonu alan grup olmak üzere iki gruba ayrıldı. Hastaların dosyalarından; demografik verileri, postoperatif istirahat ve hareketteki NRS değerleri, analjeziğe ilk ihtiyaç duydukları zaman, gelişen komplikasyonlar, işlemlerden duydukları memnuniyet, toplam opioid tüketimi kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Comparison of the Effect of Modified Thoracolumbar Interfascial Plan Block with Lidocaine-Ketamine Infusion on Postoperative Pain, Patient Satisfaction and Opioid Consumption in Lumbar Spinal Surgery Lumbar spinal surgery is one of the most painful procedures. Pain after lumbar spinal surgery is multifactorial and a difficult problem to solve. Lidocaine-Ketamine infusions and mTLIP block have been used to provide postoperative analgesia in lumbar spinal surgery. In this study, we aimed to retrospectively compare the postoperative effects of mTLIP block and lidocaine-ketamine infusions for postoperative multimodal analgesia in patients undergoing elective lumbar spinal surgery. Patients who underwent elective lumbar spinal surgery under general anesthesia were retrospectively reviewed. Patients with ASA score≥III, patients who underwent revision lumbar surgery, patients with coagulopathy and anticoagulant drug users, patients with psychiatric diseases and communication difficulties, patients with BMI>35kg/m², patients with an operation time exceeding 3 hours, patients who refused to participate in the study and patients with missing data were excluded. The files and data of the remaining patients were analyzed in detail. The data of the patients were divided into two groups as Group M (n:40) mTLIP block group and Group LK (n:40) lidocaine-ketamine infusion group. Demographic data, postoperative NRS values at rest and motion, the first time they needed analgesia, complications, satisfaction with the procedures, total opioid consumption were recorded from the patients' files.