Yeni formülüze edilmiş preoperatif oral karbonhidrat solüsyonunun mide boşalması, postoperatif bulantı kusma ve stres yanıt üzerine etkisi
Effects of new formulated preoperative oral carbohydrate solution on; gastric emptying, postoperative nausea, vomiting and stress response
  1. Tez No: 861580
  2. Yazar: EMİNE ŞEYDA TELOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAZİM KARAASLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Giriş ve Amaç: Uzamış açlığın potansiyel zararlarını en aza indirmek ve hasta konforunu artırmak için kılavuzlar operasyondan 2 saat önce preoperatif karbonhidratlı solüsyonların kullanılmasını önermektedir. Ülkemizde ve tüm dünyada gece yarısından sonra aç kalma yaygın bir uygulamadır. Açlık sürelerinin aşırı uzaması ve preoperatif karbonhidrat solüsyonlarının yaygınlaşmasının önündeki en büyük engel, güvenilirliği ve etkinliği kanıtlamış ürünlerin sınırlı olması ve birçok ülkede bulunmamasıdır. Bu çalışmada amacımız yapılan hastalarda zencefil ve melisa kullanılarak hazırlanan düşük osmolariteli oral karbonhidrat solüsyonunun gastrik volüm, preoperatif anksiyete, stres yanıt, postoperatif insülin direnci ve postoperatif bulantı kusma (POBK) üzerine etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya elektif laparoskopik kolesistektomi uygulanan, 18-65 yaş arası, ASA fiziksel sağlık skoru I-II olan 109 hasta dahil edildi. Hastalar operasyondan 6-8 saat önce hiçbir şey yemeyecek Grup A, operasyondan 2 saat önce 400 ml su içen Grup S ve operasyondan 2 saat önce 400 ml preoperatif oral karbonhidrat solüsyonu (PreOKH) içen Grup K olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Anestezi indüksiyonundan önce (T1) hastaların antral gastrik kesit alanı (GKA), gastrik volümleri (GV) mide ultrasonu ile değerlendirildi. Hastaların preoperatif anksiyete düzeyi operasyondan önce (T1) Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri (STAI) ile, preoperatif hasta konfor parametrelerini etkileyen semptomlar (susuzluk, açlık, ağız kuruluğu, yorgunluk) operasyondan 2 saat önce (T0) ve indüksiyon öncesinde (T1) Vizüel Analog Skala (VAS) ile değerlendirildi. POBK ve postoperatif ağrı seviyeleri kaydedildi. Hastaların operasyondan 2 saat önce (T0), indüksiyon öncesinde (T1) ve postoperatif 2. saatte (T3) kan glukozu, insülin ve kortizol seviyeleri ölçüldü. Bulgular: Grup K'da GKA, GV ve GV/kg değerleri Grup A'ya kıyasla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşüktü (p=0,021, p=0,037, p=0,020). Grup K'nın preoperatif anksiyete skorları Grup A ve Grup S'ye göre azalmıştı (p=0,004).
Özet (Çeviri)
İntroduction and Objectives: The current preoperative fasting guidelines recommends, applying preoperative carbohydrate solution 2 hours before the operation for minimizing prolonged fasting times potential negative effects and improving patient comfort. Fasting after midnight before the operation day is a widespread practice. The major obstacle of preoperative carbohydrate solutions becoming prevalent and extremely long fasting times are the limited product; which is proven safety and efficiency, and unavailable in several countries. In this study, our objective is to analyze gastric volume, preoperative anxiety, stress response, postoperative insulin resistance, and postoperative nausea and vomiting by utilizing a low osmolality oral carbohydrate solution prepared with ginger and melissa. Material and Method: 109 patients who underwent elective laparoscopic cholecystectomy, aged 18-65 years and ASA physical state 1-2 were included in the study. The patients were divided into 3 groups: Group A, who would not eat anything 6-8 hours before the operation, Group S, who drank 400 ml of water 2 hours before the operation, and Group K, which drank 400 ml preoperative oral carbohydrate solution (PreOKH) 2 hours before the operation. Before induction of anesthesia (T1), patients antral gastric cross-sectional area (GKA) and gastric volume (GV) were evaluated by gastric ultrasound. The preoperative anxiety level of the patients was determined by the State-Trait Anxiety Inventory (STAl) before the operation (T1), and the symptoms affecting the preoperative patient comfort parameters (thirst, hunger, dry mouth, fatigue) were measured 2 hours before the operation (T0) and before the induction (T1) evaluated with the visual analog scale (VAS). Postoperative nausea and vomiting (PONV) and postoperative pain levels were recorded. Blood glucose, insulin and cortisol levels of the patients were measured 2 hours before the operation (T0), before induction (T1) and postoperative 2nd hour (T3). Results: GKA, GV and GV/kg values in Group K were statistically significantly lower than in Group A (p=0.021, p=0.037, p=0.020). Preoperative anxiety scores of Group K were decreased compared to Group A and Group S (p=0.004).