Bakteriyel kontaminasyon sonrası silikon implantçevresinde kapsül oluşumunun histopatolojik olarakincelenmesi
Histopathologic investigation of capsule formation around siliconeimplant after bacterial contamination
- Tez No: 861581
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET URALOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Kapsül kontraktürü, meme implant cerrahisi sonrası sık görülen komplikasyonlardan biridir. Bu çalışmanın amacı; kapsül kontraktürü sonrası implant çevresinden sık olarak izole edilmiş bakterilerin ve bu bakterilerin biyofilm tabakası oluşturma özelliklerinin, implant çevresinde oluşturduğu histopatolojik değişiklikleri karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada steril silikon materyallerin sıçanlara implante edildiği kontrol grubu (n:11), biyofilm tabakası oluşturma özelliği bulunmayan Staphylococcus epidermidis ATCC 12228 suşu ile (n:11), biyofilm tabakası oluşturma özelliği bulunan Staphylococcus epidermidis ATCC 35984 suşu ile (n:11) ve Cutibacterium acnes ATCC 6919 ile (n:11) kontamine edilmiş silikonların, toplamda 44 adet Wistar cinsi sıçanlara implante edildiği 4 grup kullanılmıştır. İmplantasyondan 2 ay sonra sıçanlardan çıkarılan materyaller histopatolojik olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Capsular contracture is a common complication after breast implant surgery. The aim of this study was to compare the histopathologic changes induced by bacteria commonly isolated from the implant environment and their biofilm formation properties after capsular contracture. Materials and Methods: In this study, 4 groups were used: a control group in which sterile silicone materials were implanted in rats (n:11), other three groups in which silicone materials contaminated with Staphylococcus epidermidis ATCC 12228 strain without biofilm formation (n:11), Staphylococcus epidermidis ATCC 35984 strain with biofilm formation (n:11) and Cutibacterium acnes (n:11) were implanted in a total of 44 Wistar rats. The materials removed from the rats 2 months after implantation were examined histopathologically.