Endometrial endometrioid karsinomunun myoinvazyon paternlerinin rutin histopatolojik, immunohistokimyasal ve prognostik parametreler ile ilişkisi
Correlation of myoinvasion patterns of endometrial endometrioid carcinoma with routine histopathologic, immunohistochemical and prognostic parameters
- Tez No: 861598
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA KANDİLOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Çalışmamızda endometriumun endometrioid karsinomu olgularında myoinvazyon paternlerinin, diğer histopatolojik ve immunohistokimyasal parametreler, rekkürrens, lenf düğümü metastazı, uzak metastaz ve genel sağkalım ile karşılaştırılması yanı sıra tanımlanan bu paternlerin birbiriyle karşılaştırılması ve literatürdeki verilerle değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Patoloji Anabilim Dalı arşivinde yer alan, histerektomi materyallerinden endometrial endometrioid karsinomu olan 144 olgu seçildi. Olgularda literatürde tanımlanan itici, diffüz-infiltratif, MELF, adenomyozis benzeri ve adenoma malignum tipi myoinvazyon paternleri yanı sıra klasik histopatolojik parametreler değerlendirildi. Elde edilen veriler diğer histopatolojik ve immunohistokimyasal parametreler, rekkürrens, lenf düğümü metastazı, uzak metastaz ve genel sağkalım ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study was to compare myoinvasion patterns with other histopathologic and immunohistochemical parameters as well as with recurrence, lymph node metastasis, distant metastasis and overall survival in cases of endometrioid carcinoma of the endometrium. In addition, it was aimed to compare the myoinvasion patterns with one another and to evaluate them with the data in the literature. Material and Methods: A total of 144 cases of endometrial endometrioid carcinoma were selected from hysterectomy materials in the archive of the Department of Medical Pathology, Manisa Celal Bayar University Faculty of Medicine. In addition to the expansile, diffusely infiltrating, MELF, adenomyosis-like and adenoma malignum type myoinvasion patterns described in the literature, classical histopathologic parameters were also evaluated. The findings were compared with other histopathologic and immunohistochemical parameters as well as with recurrence, lymph node metastasis, distant metastasis and overall survival.