Ülseratif kolit modelinde farklı dozlarda uygulanan cannabis sativa tohumu yağının olası etkilerinin araştırılması
Administered at different doses in the ulcerative colitis model cannabis sativa investigating the possible effects of seed oil
- Tez No: 861604
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERHAT ŞİRİNYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Bu araştırma Cannabis sativa tohumu yağının ülseratif kolit üzerine olası olumlu etkisini araştırmak ve aydınlatmak için yapıldı. Gereç ve Yöntem: Araştırma, 24 Wistar Albino sıçan, yaklaşık 2 aylık, dört gruba ayrılarak Aydın Adnan Menderes Üniversitesi'nde gerçekleştirildi. Deneysel ülseratif kolit modeli TNBS ile oluşturuldu. Kolon dokusundan örnekler alınarak veri elde edildi. Veriler araştırmacı ve danışmanı tarafından istatistiksel olarak değerlendirildi. Histopatolojik olarak incelenip, biyokimyasal açıdan SOD, CAT, GSH Px, MDA, MPO, IL1 beta, TNF alfa düzeylerine bakıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: This researchCannabis sativa This study was conducted to investigate and elucidate the possible positive effect of seed oil on ulcerative colitis. Material and Methods: The study was carried out in Aydın Adnan Menderes University, dividing 24 Wistar Albino rats, approximately 2 months old, into four groups. Experimental ulcerative colitis model was created with TNBS. Data were obtained by taking samples from blood and colon tissue. The data were statistically evaluated by the researcher and his supervisor. It was examined histopathologically and biochemically SOD, CAT, GSH, GSH Px, MDA levels were checked.